Nehody na železničních přejezdech jsou stále časté. Dodržování pravidel má smysl

Železniční přejezdy jsou místem, kde se mohou stát tragické nehody, které často skončí fatálně. Ačkoliv platí jasná pravidla ohledně přednosti vlaků, mnozí řidiči a chodci nevědí, jak se správně chovat na železničních přejezdech. Nedostatek povědomí a nedodržování předpisů mohou vést k nebezpečným situacím, které ohrožují nejenom majetek, ale také životy.

Vjíždíte správně na přejezd?

Řidiči vědí, že vjet na železniční přejezd, když přes něj jede vlak nebo se blíží, je nebezpečné a protiprávní. Mnozí však nevědí, že existuje ještě jedna důležitá podmínka, kterou je nutné splnit před vjezdem na přejezd. Tou podmínkou je jistota bezpečného přejetí a pokračování v jízdě. Pokud například na přejezdu stojí kolona vozidel, která může způsobit nebezpečí při pokusu o přejetí přejezdu, měl by řidič raději počkat, až se místo uvolní. Tento krok nejenom odpovídá zákonu, ale zároveň snižuje riziko nebezpečné situace a nehody, která by mohla mít fatální následky.

Mohlo by vás zajímat:  Nevraživost mezi cyklisty a motoristy je odvěká. Někdy jsou ale řidiči aut naštvaní právem
Zdroj obrázku: Freepik

Spěchání se může prodražit

Železniční přejezdy patří k místům s nejvyšším rizikem dopravních nehod. Proto je důležité respektovat pravidla, která jsou zde stanovena. Když se na přejezdu rozsvítí červená světla a závora se spustí, je třeba zastavit a čekat, dokud vlak neprojede. Mnozí řidiči však předčasně odjíždějí, jakmile se závora dostatečně zvedne, aniž by čekali na zhasnutí červených světel. Toto jednání je nebezpečné a protiprávní. Proto by každý řidič měl být obezřetný a dodržovat pravidla stanovená pro přejezdy.

Mohlo by vás zajímat:  Před příchodem prvních mrazů je důležité postarat se o autobaterii

Překročení povolené rychlosti může být fatální

Řidiči často podceňují důležitost dodržování povolené rychlosti na železničních přejezdech. Při překročení povolené rychlosti se totiž prodlužuje brzdná dráha, což může být v kombinaci s překážkou na přejezdu, jako je třeba závora nebo jiný předmět, fatální. Navíc pokud je na přejezdu bílé blikající světlo, není důvod k rychlé jízdě, jelikož vlak může přijet z jakékoliv strany. Proto je nutné dodržovat povolenou rychlost a být opatrný na přejezdech, aby se předešlo tragickým nehodám.

Zdroj: https://www.nhtsa.gov/campaign/railroad-crossing