Milujete dlouhé koupele? Poznejte účinky vody, díky kterým jsou ruce po koupání zvrásněné

Také jste se jako děti při opouštění vany, ve které jste mnohdy strávili třeba i hodinu zábavným dováděním, smáli scvrklým prstům na rukou a nohou? Někteří z nás se těmto „varhánkům“ smějí ještě teď, ale málokdo zná příčinu jejich vzniku a účel, který mají plnit. Proč vlastně naše končetiny vypadají tak směšně, když jsou vystaveny dlouhému působení vody? Odpověď na tuto zdánlivě banální otázku přinesla skupina neurobiologů, kteří se rozhodli objasnit jednu z nejpodivnějších záhad lidského těla.

Mohlo by vás zajímat:  Ledová káva v létě osvěží, na tělo působí ale trochu jinak než horká varianta

Složitá reakce těla

Na toto téma probíhal složitý výzkum v anglickém Newcastlu, kde se tým vědců zaměřil právě na vznik zvrásnění pokožky po delším pobytu ve vodě. Výsledky byly překvapivé. Dříve se věřilo, že k tomuto jevu dochází vlivem průniku vody do svrchní vrstvy pokožky, takže kůže nabobtná. To bylo ale vyvráceno, vzhledem k faktu, že k této reakci nedochází u lidí s poškozenými nervovými zakončeními v prstech, což znamená, že jde o reakci nervového systému, který ovládá mimo jiné i srdeční činnost a dýchání. Studie prokázala, že zvrásnění kůže je následkem zúžení krevních cév pod kůží, čímž dochází ke stahování spodní vrstvy kůže.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se zbavit rozlitého vosku z náhrobku?

Zpátky do minulosti

Zajímavý je i pokus, který byl proveden v americkém Idaho, při kterém měli účastníci zvedat různé předměty nejprve suchýma rukama a poté po půlhodinové koupeli prstů tento postup opakovali. Tento experiment prokázal, že zvrásnění prstů nám umožňuje lépe uchopovat vlhké nebo mokré předměty, na suché však žádný vliv pozorován nebyl. To nás dovádí zpět do pravěku, kdy tento jev usnadňoval život našim předkům. Zvrásněná kůže na rukou pomáhala při sbírání potravy v mokré vegetaci nebo ve vodě a scvrklé nohy zase usnadňovaly chůzi na mokrém povrchu. Vyzkoušejte sami, zda efekt varhánkových prstů funguje.