Karton je vhodný pro mulčování zahrady. Zajistí rostlinám ideální podmínky

Karton (nejčastěji z krabic) je velmi častým odpadem. Zvláště od doby, kdy jsme si oblíbili internetové nakupování. Právě z tohoto zvyku totiž odpad často pochází. Krabice ale nemusíte vyhazovat. Můžete je spotřebovat jinak, a to třeba na zahradě. Pomůže při výživě půdy, ale i při boji s plevelem.

Který karton se na vaši zahradu hodí

Karton z krabic je ve většině případů v pořádku. Dávejte si ale pozor, aby se do vaší půdy nedostaly jakékoli nerozložitelné složky. Tudíž před použitím určitě odstraňte jakékoli zbytky izolepy či jiného plastového obalového materiálu. Stejně tak nedoporučujeme použití potisknutých kartonů. U barvy totiž není zaručené její složení a mohly by se tak do vašeho okolí dostatek toxické látky. Ideální je použití čistých, jednoduchých kartonů bez přítomnosti jiných materiálů.

Mohlo by vás zajímat:  Při komunikaci na Tinderu je důležité jednat opatrně
Zdroj obrázku: Freepik

Jak a k čemu staré krabice použít

Krabice můžete použít na mulčování. To je metoda, která by se měla používat opravdu na každé zahradě. Dodá půdě živiny a zároveň ji bude chránit před prorůstáním plevelu. Použití kartonu navíc zajistí delší fungování této metody. Děje se tak, protože karton se rozkládá pomaleji než například kůra či suchá tráva, což jsou další materiály, které se k tomuto účelu používají.

Stačí, když karton, jak bylo zmíněno, zbavíte všech částí, které by se do vaší zahrady dostat neměly. Poté ho nařežte na desky. Ty na záhon klaďte postupně a zaměřte se na to, aby se překrývaly. To je důležité proto, aby mezi jednotlivými kusy neprorůstal plevel. Poté, co budete mít hotovo, karton můžete namočit a zasypat. Jako bonusovou vrstvu můžete použít jiný materiál vhodný na mulčování. Jinak můžete krabice posypat pouze okrasným štěrkem a s hnojením a mulčováním máte na dlouhou dobu vystaráno. Za krabice vám obzvlášť poděkují žížaly, které přiláká obsažená celulóza.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/special/organic/reusing-cardboard-in-gardens.htm