Málokdo odolá sladkým malinám. Díky důležitému kroku bude příští rok sklizeň opravdu bohatá

Pravidelné ořezávání malinových keřů je nezbytností k udržení keřů v dobrém stavu. Pokud tento krok přeskočíte, povede to ke špatnému plození v příští sezóně, ale také k většímu riziku nemocí a škůdců. Zkontrolujte tedy správná data, abyste nepromeškali tento důležitý krok.

Kdy ořezávat

Výběr správného času pro ořezávání malin závisí na odrůdě, kterou jsme se rozhodli pěstovat. V tuto chvíli je třeba připomenout, že letní a podzimní odrůdy mají mírně odlišné požadavky na péči. Pokud pěstujete letní odrůdy, měli byste maliny oříznout hned po sklizni ovoce. Pokud pěstujete podzimní odrůdy, maliny řežte pozdě na podzim.

Mohlo by vás zajímat:  Odhalte viry a další škodlivý software ve svém počítači a jednejte ihned

Pokud odstraníte přebytečné výhonky, bude mít rostlina více energie, kterou může následně věnovat vývoji ovoce. Tento fakt je při pěstování malinových keřů ten nejdůležitější. Nikdo nepěstuje tento druh keřů z čistě estetického hlediska. Příliš zarostlé a ohnuté výhonky zapříčiní nerovnoměrný přístup ke světlu, což povede k nesprávnému vývoji keře.

Zdroj obrázku: Freepik

Škůdci keřů

Kromě toho je větší šance, že keře napadnou škůdci. Zejména škůdce s názvem mlynář. Tento nezvaný host patří do řádu motýlů. Jeho larvy, které okusují vnitřek stonků, vykonávají obzvláště destruktivní činnost. Příznaky jsou charakteristické ztluštění a výrůstky, které můžete vidět na dřevnatých stoncích. Malinu může také napadnout plísňová choroba. Bez odstranění výhonků bude preventivní opatření a používání postřiků naprosto zbytečné.

Mohlo by vás zajímat:  Kalorická bomba, které málokdo odolá. Pro milovníky majonézy máme ale dobrou zprávu, je zdravá!

Po vegetačním období se maliny připravují na zimní odpočinek. Po nástupu mrazu pomalu začínají vysychat, což je pro zahradníky jasný signál, že je čas začít pracovat. Připravte si pořádně ostré nůžky, s tupým nástrojem uděláte více škody jako užitku. Na práci se pokuste vybrat slunečný den. Ovoce roste na jednoletých výhoncích, všechny ostatní byste měli odstranit.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/raspberry/pruning-raspberry-bushes.htm