Malincí roztoči dokážou pořádně znepříjemnit život. Nemilosrdně je vyžeňte na mráz

Už naše babičky věděly, jak na roztoče. Jsou to malé potvůrky, které se snadno dostanou i tam, kde si myslíme, že nikdo být nemůže. Mohou se dostat do matrací, povlečení, ale také nábytku. Co dělat v boji proti roztočům a jak s nimi zatočit? Spolehněte se na mrazivé období, které nyní panuje. Mráz si hravě poradí nejen s roztoči v povlečení, ale vyvěsit můžete také koberce.

Peřiny, polštáře i matrace musí ven!

Už naše babičky věděly, že každou zimu se musí dát peřiny, povlečení i polštáře ven. Nejlépe na zahradu, ale postačí i menší balkonek. Je to totiž skvělý způsob, jak se zbavit roztočů, které mohou způsobit nejen alergie, ale také různé další nemoci, které jsou spojené právě s nimi. Alergie jsou způsobené nejen jejich přítomností, ale také trusem nebo dalšími látkami, které vylučují.

Ložní prádlo můžete nechat vyvěšené na balkoně klidně celou noc. Ideální teplota je -20 stupňů, ale v našich podmínkách takové mrazy málokdy nastanou. Proto bude stačit jakákoli teplota v mínusových hodnotách – čím bude nižší, tím lepší. Roztočů se zbavíte mnohem rychleji. Povlečení byste venku měli nechat nejméně dvanáct hodin. Je to ekologický způsob, jak se roztočů zbavit a nepoužívat při tom chemické prostředky.

Zdroj obrázku: Freepik

Roztoče najdete i v kobercích a oblečení

Roztoče nenajdete pouze v ložním prádle nebo matraci, objevují se také v kobercích nebo nábytku, na který velmi často saháme holýma rukama. I tady budou fungovat metody našich babiček, které dobře věděly, jak se roztočů zbavit. Koberce dejte do chladu a poté je vyklepejte – nesmí to ale dělat člověk, který je alergický, způsobil by si spoustu problémů.

Existuje více než 45 tisíc druhů roztočů, někteří jsou vidět pouhým okem, na jiné byste si museli vzít mikroskop. V každém případě se jedná o potvůrky, které mohou ovlivnit naše zdraví a také život. Líbí se jim v chladnějších místnostech, kde je vyšší vlhkost. Roztoči mají rádi prach a nečistoty, proto se často objevují v bytech i domech.

Zdroj: https://content.ces.ncsu.edu/mites-that-bug-people