Lidé, kteří trpí samomluvou, nejsou blázni. Naopak jim to mimořádně pálí

Výzkumníci z řad psychologů provedli nedávno opravdu netradiční experiment. Vybrali dvacet jedinců, na kterých otestovali svůj nový výzkum. Jednalo se o test, zda lidé, kteří si povídají sami se sebou, jsou lepší než ti, co to nedělají, a výsledky tohoto testu jsou opravdu překvapivé.

Dvacet dobrovolníků, kteří byli vybráni, absolvovalo naprosto jednoduchý test. V supermarketu jim ukázali několik předmětů a požádali je, aby si je zapamatovali. Deset z nich mělo za úkol si tyto předměty neustále opakovat a druhá polovina účastníků měla mlčet. Dopadlo to tak, že lidé, kteří si předměty neustále opakovali, byli rychlejší v úkolech o 50 až 100 milisekund. Říkáte si, že to není moc, jenže měření bylo stoprocentní.

Stimulujeme tak naši paměť

Pokud mluvíme sami se sebou, pak aktivujeme jeden z našich smyslových mechanismů. Jelikož si věci opakujeme, pomáhá nám to s pamětí. Patřičné slovo si dokážeme představit a náš mozek se podle toho zařídí a jedná.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké krmení můžete podat ptákům v zimě?
Zdroj obrázku: Freepik

Při mluvení zůstaneme soustředění

Pokud si nahlas neustále opakujeme danou věc, pak se prakticky neustále soustředíme na daný úkol. Samozřejmě to funguje pouze tehdy, když si dané slovo dokážeme představit a víme, jak vypadá reálný objekt pojmenovaného. Například když si řekneme „oranžový pomeranč“, náš mozek si slovo automaticky spojí se sladkým citrusem oranžové barvy. Pokud si takto opakujeme slovo, jehož obsah si nedokážeme představit, pak to nemá význam.

Ujasníme si tak myšlenky

Každému z nás v hlavě běží spousty myšlenek a občas se nám v tom udělá guláš. Část z nich má smysl a část ne. Jako příklad si uvedeme třeba toto: Někdo nás naštval a máme pořádnou chuť mu něco provést, jenže to neuděláme a raději se zavřeme sami v pokoji, kde si ve vzteku sami pro sebe zanadáváme a po chvilce se uklidníme. Ujasníme si tak myšlenky a zaměříme se pouze na to, co je pro nás v životě důležité.

Zdroj: https://www.verywellmind.com/why-do-i-talk-to-myself-causes-and-benefits-5202953