Apple zvyšuje mzdu zaměstnanců na 22 dolarů na hodinu. Reaguje na jejich nespokojenost i inflaci

Společnost Apple oznámila, že všichni její pracovníci, kteří mají pevnou pracovní dobu, si nově přijdou na 22 dolarů za jednu hodinu. Vzhledem k tomu, že firma za loňský rok vydělala před 366 miliard dolarů, tak toto navýšení prakticky moc nepocítí. Zaměstnanci, kteří pracují v New Yorku, požadovali dokonce zvýšení na 30 dolarů za hodinu, to jim ale neprošlo.

Zpráva také dále uvádí, že v některých státech USA by mohly být mzdy ještě vyšší, ale nijak to dále neupřesňuje. Pravděpodobně ovšem nepůjde o dobrovolný krok firmy Apple. Ta se jen tak nerozhodla, že by svým zaměstnancům udělala radost a zvedla jim sama od sebe plat. Toto navýšení je je výsledkem požadavků samotných zaměstnanců a inflace, která je v Americe okolo deseti procent.

Mohlo by vás zajímat:  Rozpustná, nebo mletá: příprava kávy je pro výsledný nápoj zásadní

Stále více zaměstnanců chce vstupovat do odborů

Samotný Apple odrazuje své zaměstnance od toho, aby vstupovali do odborů, a dokonce proti tomu udělal vlastní kampaň. Samozřejmě tyto odborové akce se se zvyšujícím napětí v zemi objevují i jinde a Apple není jediná technologická firma, které se to týká. Další velkou společností je například Amazon. Ten proti tomu, aby zaměstnanci vstupovali do odborů, bojuje nejvíce z těchto velkých společností.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč tomu tak ale vlastně je?

Dělníci se o odbory zajímají čím dál tím více a je to způsobeno hned několika faktory. Jednak podniky bojují s hledáním zaměstnanců pro málo placené pracovní pozice. Po tom, co během pandemie v Americe zemřelo více než milion lidí, se pracovní trh ještě více obměnil. Poslední kapkou je obrovská inflace, která sžírá zemi za poslední měsíce. Zaměstnanci chtějí mít jistoty a ty jim právě odbory dokážou zajistit mnohem lépe, než kdyby bojovali sami za sebe.

Mohlo by vás zajímat:  Páníčci svým mazlíčkům rádi dopřávají. Některé dobroty ale mohou psa i zabít

Zaměstnanci po pandemii vidí, že pro zaměstnavatele nejsou tou největší prioritou. A pokud se nezařídí sami, pak se za ně nikdo kromě odborů nepostaví.

Zdroj: https://edition.cnn.com/2022/05/26/tech/apple-pay-rise/index.html