Ceny paliva se drží nepříjemně vysoko. Ušetřit pomůže styl jízdy i stav vozu

Ceny pohonných hmot neustále rostou, a tak možná přemýšlíte nad tím, jak jezdit autem úsporněji. Je potřeba ulevit především své peněžence, zároveň ale nechceme, aby našemu autu něco chybělo. Dávejte si pak pozor také na zplodiny, které auto vylučuje. Mohou být nebezpečné pro životní prostředí. Jak jezdit ekonomicky a zároveň kvalitně?

Nečekejte, než se zahřeje motor, vyjeďte hned

Mnoho lidí dělá to, že nechává nastartovaný motor a až po chvíli vyjede z parkoviště. Nemusíte to tak dělat, protože je to zbytečné – pokud nepotřebujete auto zrovna zahřát například pro děti. Díky tomu, že nastartujete a hned vyjedete, ušetříte spoustu paliva a jízda bude ekonomická. Pokud navíc budete brzdit motorem, i tak můžete snížit spotřebu paliva.

Mohlo by vás zajímat:  Dálnicím se řada řidičů ze zásady vyhýbá

Prudké zpomalení je nebezpečné nejen pro řidiče samotného, ale také pro ostatní účastníky provozu. Brzdění motorem je kvalitnější možností, jak vozidlo zpomalit, ušetřit palivo a zároveň neničit brzdový systém. Dobré bude také nepoužívat první rychlostní stupeň, ale co nejdříve přeřadit na druhý. Záleží samozřejmě na modelu auta, ale čím méně pojedete na jedničku, tím méně budete namáhat motor a ten vám poděkuje větší výdrží.

Zdroj obrázku: Freepik

Plánujte si trasu a ušetřete najeté kilometry

Pokud jedete daleko, rozhodně se vyplatí trasu si naplánovat. Podle toho můžete zjistit, kolik kilometrů a paliva můžete ušetřit. Jezděte stále stejnou rychlostí, tím si zajistíte rovnoměrnou spotřebu paliva. Je to klíč k ekonomické jízdě. Palivo se spaluje také při používání klimatizace. Proto ji zapínejte pouze v nutných případech a rozhodně to s ní nepřehánějte.

Mohlo by vás zajímat:  Řidiči se snaží ušetřit palivo různě. Některé oblíbené způsoby ale k nízké spotřebě nikdy nepovedou

O svůj automobil byste se měli pečlivě starat, protože jedině dobrý technický stav vozidla může zajistit, že vám bude dlouho sloužit a palivo si bude brát jen tolik, kolik je nutné. Stav vozu má velký vliv na ekonomickou jízdu. Proto pravidelně vyměňujte olej i filtry, nezapomínejte ani na kapaliny nebo správné přezouvání pneumatik.

Zdroj: https://www.rac.co.uk/drive/advice/how-to/fuel-saving-tips/