Konspirační teorie se valí ze všech stran. Nenaletět výmyslům pomůže úplně jednoduchá věc

Dnešní doba je plná konspiračních teorií a většina těchto nepodložených informací se šíří mezi lidmi daleko rychleji, než je zdrávo. Bohužel tyto informace se dostávají i mezi velmi zranitelné skupiny lidí, kteří jim bezmezně věří, a potom se jednoho dne na návštěvě u babičky dozvíte, že pandemie neexistuje a všechno je to jenom jedno velké spiknutí.

Informační válka je na každém rohu

Konspirace jsou čím dál tím více součástí našich životů. S rozšířením internetu po celém světě je navíc mnohem jednodušší tyto informace rozvádět na nejrůznější místa. Nejhorší je, pokud se třeba jedna z tisíce těchto teorií ukáže jako pravdivá. Pak lidé, kteří tyto nepodložené informace šíří, tvrdí, že pravdivé jsou všechny, a těžko se jim to vyvrací. Pokud ovšem máte zdravý rozum, pak si dokážete informace ověřovat a neskočíte na všechno, co kamarád nasdílel na zdi.

Mohlo by vás zajímat:  Kočky dávají najevo svou náklonnost a oddanost řečí těla
Zdroj obrázku: Freepik

Většina vyznavačů konspirací má podobné rysy

Jedna z mnoha studií, které byly na toto téma vypracovány, uvádí, že většina lidí vyznávajících konspirační teorie má společné rysy. Zpravidla se jedná o narcisty a lidi, kteří se chtějí cítit jedinečně. Naprostá většina z nich tyto konspirace přijímá za své a jsou ochotni se pro svou pravdu klidně poprat. Bohužel těchto vyznavačů konspirací je poslední dobou stále více.

Vše, co potřebujete, je schopnost kritického myšlení

Schopnost kritického myšlení se může zdát samozřejmá a každý z nás by měl umět rozeznat pravdivou informaci od výmyslu. Jenže opak je pravdou a o informacích, které lidé přijímají, málokdo přemýšlí. Pokud nechcete patřit do tohoto klubu a chcete mít pouze ověřené informace, pak vám nezbyde nic jiného než zhodnotit fakta, najít si k problému potřebná data, informace a argumenty.

Mohlo by vás zajímat:  Málokdo umí toaletu správně použít. Nevhodná poloha způsobuje zdravotní problémy

Naslouchejte odborníkům a ověřeným webům nebo jiným zdrojům informací. Rozhodně ne všechno, co váš známý nasdílí na svém profilu, musí být pravdivé.

Zdroj: https://theconversation.com/why-people-believe-in-conspiracy-theories-and-how-to-change-their-minds-82514