Konspirační teorie se valí ze všech stran. Nenaletět výmyslům pomůže úplně jednoduchá věc

Dnešní doba je plná konspiračních teorií a většina těchto nepodložených informací se šíří mezi lidmi daleko rychleji, než je zdrávo. Bohužel tyto informace se dostávají i mezi velmi zranitelné skupiny lidí, kteří jim bezmezně věří, a potom se jednoho dne na návštěvě u babičky dozvíte, že pandemie neexistuje a všechno je to jenom jedno velké spiknutí.

Informační válka je na každém rohu

Konspirace jsou čím dál tím více součástí našich životů. S rozšířením internetu po celém světě je navíc mnohem jednodušší tyto informace rozvádět na nejrůznější místa. Nejhorší je, pokud se třeba jedna z tisíce těchto teorií ukáže jako pravdivá. Pak lidé, kteří tyto nepodložené informace šíří, tvrdí, že pravdivé jsou všechny, a těžko se jim to vyvrací. Pokud ovšem máte zdravý rozum, pak si dokážete informace ověřovat a neskočíte na všechno, co kamarád nasdílel na zdi.

Zdroj obrázku: Freepik

Většina vyznavačů konspirací má podobné rysy

Jedna z mnoha studií, které byly na toto téma vypracovány, uvádí, že většina lidí vyznávajících konspirační teorie má společné rysy. Zpravidla se jedná o narcisty a lidi, kteří se chtějí cítit jedinečně. Naprostá většina z nich tyto konspirace přijímá za své a jsou ochotni se pro svou pravdu klidně poprat. Bohužel těchto vyznavačů konspirací je poslední dobou stále více.

Mohlo by vás zajímat:  Správné oddělování nákupů na pokladním páse vzbudilo velké diskuze

Vše, co potřebujete, je schopnost kritického myšlení

Schopnost kritického myšlení se může zdát samozřejmá a každý z nás by měl umět rozeznat pravdivou informaci od výmyslu. Jenže opak je pravdou a o informacích, které lidé přijímají, málokdo přemýšlí. Pokud nechcete patřit do tohoto klubu a chcete mít pouze ověřené informace, pak vám nezbyde nic jiného než zhodnotit fakta, najít si k problému potřebná data, informace a argumenty.

Naslouchejte odborníkům a ověřeným webům nebo jiným zdrojům informací. Rozhodně ne všechno, co váš známý nasdílí na svém profilu, musí být pravdivé.

Zdroj: https://theconversation.com/why-people-believe-in-conspiracy-theories-and-how-to-change-their-minds-82514