Horečka, nebo zvýšená teplota: špatné použití teploměru může ukázat úplně mylnou hodnotu

Měření teploty se může jevit jako jednoduchá činnost, ale mnohdy si ji lidé měří špatně. Mezi nejčastější chyby patří teploměr na nesprávném místě nebo držení teploměru příliš krátkou dobu. Jak správně měřit teplotu a co vlastně znamená vysoká teplota nebo horečka?

Kolik má být správná teplota lidského těla?

Jaká má být správná teplota těla? Pohybuje se mezi 36,4 až 37 stupni Celsia. Je ale potřeba pamatovat na to, že ne pokaždé budete mít stejnou teplotu. Záleží na mnoha faktorech, které teplotu těla ovlivňují. Naměřená teplota se bude lišit podle toho, v jakou denní dobu se měříte. Jestli používáte pokaždé jiný teploměr, také můžete mít jinou teplotu. Místo měření je rovněž důležité.

Jak se správně měřit? Rozdíl může být až kolem jednoho stupně Celsia. Teplota bude vyšší, pokud ji budete měřit blíže vnitřku svého těla. Bude velmi záležet na tom, jaký teploměr si vyberete. Některé jsou totiž velmi nepřesné, přitom je jejich použití jednoduché. Celosvětově se nejvíce osvědčil klasický rtuťový teploměr, který se strká do podpaží nebo do úst. Většina lidí ale dává přednost rychlejšímu měření teploty, které ovšem nemusí být přesné.

Mohlo by vás zajímat:  V těchto situacích je lepší říct protějšku ne. Sex nemusí být vždy jen příjemný
Zdroj obrázku: Freepik

Kde teploměr uchovávat?

Rtuťové teploměry byly z Evropy stažené v roce 2009, protože se zjistilo, že nemají dobrý vliv na lidské zdraví. Bohužel ale patří mezi ty nejlepší teploměry, které jste kdy mohli sehnat. Dotykový elektronický teploměr je dnes ve většině domácností, protože jeho použití je velmi jednoduché a teplota se změří velmi rychle. Můžete ho koupit v každé lékárně. Infračervené teploměry se používají bezdotykově, například na čelo. Jsou o něco dražší než ty elektronické.

Jak ale teploměr skladovat? Před jeho prvním použitím byste si měli přečíst příbalový leták. Do podpaží nebo do úst se používá dotykový elektronický teploměr, teplotu budete vědět za 15–60 sekund. Infračervené měří ještě o něco rychleji. Navíc mohou sloužit nejen pro zdravotní účely, ale můžete si s nimi změřit také teplotu vody.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/how-to-take-temperature/art-20482578