Jíst zdravěji je snadné. Vyvážený jídelníček nemusí stát majlant, stačí zavést drobné změny

Dobré stravování neznamená, že budete utrácet více peněz. Jestli chcete změnit životní styl a stravovat se zdravěji, rozhodně vám můžeme doporučit několik tipů, jak toho dosáhnout. Možná se naučíte jíst nové potraviny a zařadíte je do jídelníčku pravidelně. Naopak je nutné vynechat sladkosti nebo tučná jídla.

Jídlo si zamrazte nebo si dejte kvalitní luštěniny

Jestli nemáte čas a chcete ušetřit také peníze, můžete si hotová jídla zamrazit. Vařit tak nemusíte každý den, ale stačí pak pouze jídlo vytáhnout a nechat na lince povolit. Zamrazit můžete maso, polévky nebo jednotlivé kusy ovoce a zeleniny. Připravit si pokrmy můžete tak, že budete vytahovat starší krabičky a ty novější tam necháte na další příležitost.

Můžete si dopřát například sušené luštěniny. Ty obsahují spoustu bílkovin, stejně jako maso, ale mají výhodu, že obsahují také více vlákniny a méně tuku. Ve srovnání s masem jsou luštěniny také levnější, můžete je sehnat nejen sušené, ale také konzervované. Použít můžete nejen fazole, kukuřici nebo hrášek, ale zkuste také mungo, fazole pinto nebo zelenou čočku. Jestli chcete ušetřit a mít po ruce zdravé potraviny, můžete si je koupit ve větším množství.

Mohlo by vás zajímat:  Fenykl zamezí trávicím obtížím, nadýmání i bolestem
Zdroj obrázku: Freepik

Podpořte místní farmáře a obchodníky a zkuste vařit častěji doma

Jestli často chodíte do restaurací, automatů na jídlo nebo fast foodů, nemůžete se divit, že nejen přibíráte na váze, ale vaše úspory se tenčí. Nejlevnější variantou, jak se stravovat, je vařit si doma. Navíc vždy budete vědět, jaké suroviny jste k vaření použili, a budete mít jistotu, že jíte dostatek zeleniny a ovoce. Koupit si můžete zdravé potraviny od místních farmářů nebo obchodníků, kteří si sami produkty vyrábějí.

Do domácích pokrmů pak můžete přidat olivový olej, domácí bylinky nebo med. Připravit si tak můžete také oběd na každý den do krabičky. Výhodou bude, pokud máte zahradu a můžete si vypěstovat vlastní zeleninu nebo bylinky. Můžete začít semínky nebo si rovnou koupit sazenice, ze kterých snadno vypěstujete vlastní produkty.

Zdroj: https://www.eatthis.com/healthy-eating-habits/