Jediný večer může zkazit snahu zhubnout. Tři piva mají stejně kalorií jako svíčková se šesti

Panáček vodky nebo šťopička sherry či portského? Málokdo si uvědomuje, že i malý objem může značit velký příjem kalorií. O to větší nálož se dostává do těla, když se v pátek nebo v sobotu sedí s přáteli a popíjí se pivo, víno nebo míchané nápoje. Kolik kalorií mají rozličné nápoje a proč se po alkoholu tolik tloustne? Mnozí jistě budou překvapení, že svíčkové se šesti knedlíky se vyrovnají tři piva nebo tři giny s tonikem. A jak je to s ostatními nápoji?

Kalorie skryté v alkoholu

Celý týden držet dietu a jíst zdravě a o víkendu vypít během večera několik míchaných drinků? Není divu, že kila ne a ne jít dolů. Alkohol totiž obsahuje velkou dávku prázdných kalorií, což je pojem, který se nejčastěji používá u sladkostí a slaných pochutin. Ale alkoholické nápoje mívají více kalorií než leckterá smažená jídla nebo klasická jídla tuzemské kuchyně. A zatímco žena na dietě si jen stěží dá k obědu guláš či svíčkovou se šesti knedlíky, večer klidně vypije tři sklenky Piña Colady, kaloricky přitom vyjdou nastejno.

Mohlo by vás zajímat:  Kolibříci dokážou vidět obrovské spektrum barev, které si člověk ani nedokáže představit
Zdroj obrázku: Freepik

Alkohol je návykový

Nápoje s alkoholem obsahují ethylalkohol, který se vstřebává z trávicího systému do krevního řečiště. Důsledkem je zpomalení nervového systému a navození radostných pocitů. Při časté konzumaci je alkohol vysoce návykový. Obsah ethylalkoholu se udává na etiketách, přičemž lihoviny mají okolo 40 procent, pivo mezi 5 a 6 procenty, víno mezi 11 a 18 procenty a likéry od 15 do 35 procent. Při přepočtení kalorií má panák oblíbené vodky mezi 70 a 110 kcal, což jsou kalorie, které neumí tělo využít. Pro zajímavost, malý panák rumu má 70 kcal, brandy 81 kcal, whisky 87 kcal a tequilla 92 kcal.

Mohlo by vás zajímat:  Prořezání stromů na zahradě se může prodražit. Předpisy stanovují přísná pravidla

Pivo a víno vs. míchané nápoje

Nejčastěji lidé pijí pivo nebo víno. Malé pivo o objemu 330 ml má 162 kcal u světlého a 224 kcal u tmavého typu, protože energetickou hodnotu zvyšuje obsažený alkohol a také slad. Z vín jsou nejméně kalorická vína bílá suchá, sklenka o objemu 120 ml má 79 kcal, naopak sladké červené víno může mít 128 až 200 kcal. A pozor! Ani šampaňské není lehký nápoj na letní odpoledne, protože má okolo 80 kcal. Ještě horší jsou míchané nápoje ve spojení s ginem nebo různými likéry, nejsladší mixy s přídavkem smetany, jako je Crème de Menthe, mají až 350 kcal. A lépe na tom není ani oblíbený letní Long Island Ice Tea, při objemu 420 ml má neskutečných 424 kcal.

Zdroj: https://www.vox.com/2016/7/25/12251286/calories-alcoholic-drinks-chart