Sídlo OSVČ nebo firmy – není dobrý nápad mít byznys adresu u sebe doma

Podnikání nemusí být jenom cestou k finanční nezávislosti. Může to být také pořádná řehole. Už na začátku byznysu je dobré ujasnit si, co chceme a zároveň čemu se chceme vyhnout. A první věcí, kterou bychom neměli dělat, je zřizování sídla firmy u nás doma.

Nejjednodušší sídlo

Mít jako osoba samostatně výdělečně činná sídlo v místě bydliště je to nejjednodušší řešení. Týká se to ale i sídla firmy nebo klidně provozovny. Dané možnosti máte jak ve chvíli, kdy nemovitost vlastníte, tak za určitých okolností i ve chvíli, kdy jste v nájmu. Právě pro celkovou jednoduchost a nulové náklady lidé na možnost daného sídla kývnou. Ale je to velká chyba. Proč?

Lidé budou chodit

Pokud podnikáte v B2B segmentu a moc se s klienty nevídáte, je pravděpodobnost osobních návštěv spíše menší. Když ale například provozujete e-shop, počítejte s tím, že za vámi lidé budou chodit. Klidně i bez ohlášení, o víkendech nebo i v noci. Někteří prostě nectí jakýkoliv soukromý život ani konkrétní denní či noční dobu. Přijdou, když se to hodí jim. A k vám domů.

Mohlo by vás zajímat:  Globální krize potravin vyžaduje udržitelné řešení. Budoucnost je v broucích a masu z tiskárny
Zdroj obrázku: Freepik

Myslete na náklady

Vše, co souvisí s provozem podnikatelské činnosti a vede ke generování zisku, si můžete dát do nákladů. V případě domácího sídla ale můžete narazit. Dát si do nákladů spotřebu elektřiny nebo třeba internetový tarif nebude tak jednoduché. Bude nutné nějakým podílem rozdělit, co je spotřeba osobní a podnikatelská. A už tady se vše začne komplikovat.

Problémy doma nebo v podnikání?

Řekněme, že uděláte několik podnikatelských přešlapů. Ty málokdo přehlídne. A je jedno, zda je to váš obchodní partner, nebo úřady. Opravdu chcete, aby chodili za vámi domů nebo vám na vaši adresu posílali různé dopisy? Nebo snad nechávali vzkazy, které si může přečíst každý?

Přivítejte úředníka

Úředníci samozřejmě mohou chodit na kontroly. A to do sídla OSVČ nebo firmy. V případě, že je adresa shodná s vaším bydlištěm, je jasné, že takovou osobu budete muset uvítat právě u sebe doma. A to moc příjemné není.

Zdroj: https://www.davincivirtual.com/blog/disadvantages-of-using-your-home-address-for-your-business