Jachta poháněná vodíkem umožní létat nad hladinou a k tomu dosáhne nulových emisí

Nádech budoucnosti? Ne, ale projekt, který se stane realitou již příští rok. Vznikne jachta, která „poletí“ nad vodní hladinou a bude poháněna vodíkem. Změní se tím dosud nastolený trend, nebo ne? To vše se dozvíte níže.

Design jachty

První koncepty a prototypy tohoto stroje prozradily, že půjde o specifický model, který bude ekologický, inovativní a ikonický. Jméno THE JET ZeroEmission se zaryje do paměti, protože bude poháněn vodíkem a bude dosahovat nulových emisí oxidu uhličitého do atmosféry. Tohle z něj bude dělat inovativní a zároveň ekologický produkt. Vzhledem připomíná předek letadla s kokpitem. Cestujícím tak může připadat, že letí doslova nad hladinou vodní plochy, ale ve skutečnosti jachta využívá dva motory umístěné na konci ponořeného křídla, což je podobné jako listy u křídel letadel. Používají vodíkové palivové články, které vyrábí společně s kyslíkem elektřinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Parametry

Jachta THE JET ZeroEmission bude asi 10 metrů dlouhá s kapacitou pro 13 lidí včetně řidiče. Maximální rychlosti dosáhne 75 km/h (40 uzlů) a bude „levitovat“ až 80 cm nad vodou díky řízení ponoru hydroplánu.

Faktor X, který je revoluční oproti ostatním jachtám, stojí za již několikrát zmíněnou schopností „klouzání“ po hladině vody. Další exkluzivní výhodou bude, že stoj není náročný na řízení, takže nebude potřeba vyškoleného kapitána. Zabudovaný software dodá komfort při řízení rychlosti a hloubky ponoru, což znamená, že dostupnost tohoto stroje bude mnohem větší než u modelů, kde je vyžadovaná odborná způsobilost.

První představení

Poprvé bude tato ekologická jachta uvedena na trh v Dubaji. Její představení je naplánované na listopad 2023. Autoři projektu využijí konferenci COP28 UAE o klimatických změnách, které momentálně probíhají. Co myslíte, uchytí se tenhle model a nastane revoluce, nebo spíš upadne do stínu nynějších modelů? Nechme se překvapit, co přinese konec roku 2023.

Zdroj: https://www.msn.com/en-in/travel/news/worlds-first-hydrogen-powered-flying-boat-will-be-built-in-dubai-next-year/vi-AAU7RZr