Hypertenzi prozradí i nenápadné příznaky. Bolest v očích a ospalost jsou jen některé z nich

Jak poznáte vysoký krevní tlak (hypertenzi)? Především tím, že cítíte bušení srdce a návaly horka. Toto nejsou zdaleka jediné příznaky, a proto je dobré vědět, co dále ukazuje na přítomnost vysokého krevního tlaku. V každém případě je velice dobré být informovaný, jestliže se jedná o vysoký krevní tlak, protože vysoké hodnoty můžou vést k mrtvici nebo infarktu. Pojďme se podívat, co vše může ovlivnit vysoké hodnoty krevního tlaku.

Vysoký krevní tlak nastává, pokud jsou překročeny hodnoty 140/80 mmHg. Tento stav je doprovázený:

  • návaly horka,
  • náhlými závratěmi,
  • dušností,
  • pocením a zrudnutím tváře.
Mohlo by vás zajímat:  Jarní detoxikace střeva pročistí a dovolí jim pracovat v plné síle. Změnu pocítíte ihned

Existují i další příznaky, které jsou kolikrát opomíjeny. Zde přinášíme pět atypických příznaků.

Oči a nos

Nepříjemný pocit v očích nemusí vždy znamenat zánět spojivek nebo příliš suchý vzduch. Spojitost s vysokým tlakem můžete zaznamenat, že pocítíte škrábání a bolest při zavírání a otevírání očí. Bolest může být permanentní bez ohledu na pohyb očních bulev. Neléčený vysoký krevní tlak může vést k poškození sítnice.

Krvácení z nosu může znamenat přítomnost vysokého krevního tlaku. I jeho malé zvýšení může vést k prasknutí a krvácení.

Mohlo by vás zajímat:  Problémy s plodností mohou přijít nečekaně. Spermie nabudí do akce dobré jídlo
Zdroj obrázku: Freepik

Časté močení v noci a pocit tlaku ve spáncích

Pokud navštěvujetenoci toaletu často, může to znamenat hypertenzi. Noční výlety na záchod ale mohou být ovlivněny užíváním léků nebo přílišným množstvím alkoholu. Pokud neexistují tyto faktory, může to poukazovat právě na vysoký krevní tlak.

Klasická bolest hlavy může značit ledacos, ale silný tlak ve spáncích poukazuje na hypertenzi. Při zvýšeném tlaku mohou spánky pulzovat a bolest rychle přecházet. Bolest přichází v souvislosti s náhlými změnami tlaku (skoky a poklesy).

Mohlo by vás zajímat:  Po padesátce je lepší z jídelníčku vyřadit brambory, cukr i sůl

Brzké usínání

Pociťujete únavu a chodíte brzy spát? Hypoxie způsobuje ospalost, závratě a únavu, které lze pociťovat celý den. Lidé, kteří se často probouzí kvůli potřebě, mají zvýšenou přítomnost arteriální hypertenze, což způsobuje chronickou únavu.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2913764/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/324893, https://www.heart.org/en/news/2018/12/13/the-eyes-have-it-for-high-blood-pressure-clues, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hypertension, https://www.wikiskripta.eu/w/Arteri%C3%A1ln%C3%AD_hypertenze, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hypertension