Při jízdě na koloběžce platí pravidla podobná jako u jízdních kol

Jízda na elektrokoloběžce se stává stále populárnější formou dopravy a volnočasové aktivity. Je to rychlý a zábavný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B, ale bohužel mnoho lidí nebere jízdu na koloběžce vážně a ignoruje pravidla bezpečnosti. Přitom platí, že i pro koloběžku existují pravidla, která byste měli dodržovat, abyste minimalizovali riziko nehody. Podíváme se na některá z těchto pravidel a proč je důležité je brát vážně.

Nulová tolerance

Je důležité si uvědomit, že v případě nehody na koloběžce pod vlivem alkoholu hrozí trestní postihy. V případě, že se stane vážná nehoda a způsobíte třeba újmu na zdraví někomu jinému, může dojít k obvinění z trestného činu ohrožování pod vlivem návykové látky. Navíc v takové situaci může mít pojišťovna právo odmítnout plnění pojistné smlouvy, což by v konečném důsledku znamenalo, že byste škodu museli platit sami. Proto je lepší si užít alkohol a koloběžku odděleně a nekombinovat je.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené kombinace na talíři jsou hazard se zdravím. Tohle dohromady nikdy nejezte
Zdroj obrázku: Freepik

Na chodník se s koloběžkou nesmí

Proč není povoleno jezdit po chodnících? Mnoho uživatelů koloběžek se snaží vyhnout se silničnímu provozu a místo toho využívají chodníky. Avšak je důležité si uvědomit, že jízda po chodníku je nejen protiprávní, ale také nebezpečná pro chodce. Pokud jezdec koloběžky je starší osmnácti let, měl by ji využívat na silnici a na cyklostezkách, pokud jsou k dispozici. Stejná pravidla platí pro kolo.

Omezení výkonu

Půjčovny koloběžek v městech dodržují přísné limity výkonu elektromotorů a další legislativní požadavky. Nicméně při koupi vlastní koloběžky je nutné dbát na splnění tuzemských zákonů. V České republice platí omezení výkonu elektromotoru do 1 kW a maximální rychlost do 25 km/h. Pokud jsou tyto limity překročeny, je nutné vlastnit řidičské oprávnění, homologovanou koloběžku a registrační značku. Tyto požadavky jsou nezbytné pro pravidelné kontroly na STK. I přes tato omezení se však většina majitelů výkonnějších koloběžek snaží při nákupu těmto zákonům vyhnout.

Zdroj: https://www.vegvesen.no/en/traffic-information/traffic-safety/safety-and-electric-scooters/traffic-rules/