Horečka v létě souvisí s přehřátím těla. Postihnout může i děti

Letní teploty mohou často způsobit úžeh nebo úpal. Večer nás může přepadnout slabost, bolesti svalů, zimnice a horečka. Mnoho lidí si myslí, že jde jen o úpal, odpočívají a doplňují tekutiny. Co dalšího ale může způsobit, že máte během letního horka horečku? A jak se s ní vypořádat? Na to se podíváme v dnešním článku.

V létě si snadno můžeme způsobit teplotní šok sami

Během léta se často potýkáme s teplotami nad 30 stupňů. Naše tělo se přirozeně ochlazuje pocením, ale mnoho lidí ho chce podpořit i jinak. Pijeme proto studené nápoje, dáme si zmrzlinu nebo studenou sprchu. Pravdou je, že takto nejlépe dosáhneme teplotního šoku. Kvůli tomu bude tělo mnohem náchylnější k zánětu a infekci, které mohou způsobit horečku.

Mohlo by vás zajímat:  Klíště je vhodné vytáhnout jedním svislým tahem
Zdroj obrázku: Freepik

Horečka v létě u dětí

Děti jsou na teplotní rozdíly velmi citlivé. Navíc jsou i v horkém počasí mnohem aktivnější než dospělí. Právě u nich bychom měli hlídat přehřátí organismu. Neměli bychom jim ovšem dávat studené pití nebo ledové sprchy. Mnohem lepší je doplňovat jim během celého dne tekutiny, aby mělo tělo příležitost se hodně potit. To je totiž pro ochlazení dětí nejlepší varianta.

Organismus dítěte reaguje na přehřátí horečkou, která se dostaví velmi náhle. V tom případě držte dítě uvnitř domu nebo bytu, dávejte mu hodně tekutin a omezte jeho pohyb. Přehřátí rychle přejde a nevyžaduje lékařskou pomoc, jestli se nedostaví žádné další příznaky. Myslete také na vhodné oblečení u dětí i kojenců, protože může snadno způsobit přehřátí organismu.

Mohlo by vás zajímat:  Po bodnutí vosou uleví obklad z octa, citron nebo aspirin

Léčba horečky v horkém počasí

Jakmile v létě dostanete horečku, musíte postupovat jako u klasické horečky. Důležité je ochlazení studenou (ne ledovou) sprchou a chladivými obklady na čelo, příjem tekutin a odpočinek. Nějakou dobu se také vyhýbejte fyzické aktivitě a pobytu venku. Jestli příznaky horečky, nemoci, úpalu nebo přehřátí nepominou, navštivte svého lékaře.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/summer-flu, https://firstmed.hu/2021/07/06/the-cold-shock-in-the-summer-heat/, https://www.webmd.com/children/dehydration-heat-illness, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22111-hyperthermia, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759