Fakta a mýty okolo pití alkoholu. Vyčerpaná játra mohou úplně vypovědět službu

Alkohol konzumuje něco kolem 2–3 miliard lidí na planetě. Mezi špičku patří evropský kontinent. Nepřiměřená konzumace alkoholu může vést k závažným potížím. Dlouhodobé užívání alkoholu může poškodit játra a bránit jim tak ve správné funkci. Jak reagují játra na alkohol? Pojďme se podívat na fakta a mýty.

Nejvíce alkoholu konzumují Evropané a Američané. Mezi nejoblíbenější nápoje u nás patří pivo, víno, slivovice či vodka. Častou konzumací alkoholu se však můžeme dostat do problémů, a to nejen v osobních vztazích či pracovních, ale hlavně si ničíme zdraví.

Spojení alkohol a játra?

Alkohol na jednu stranu zlepšuje náladu, zvyšuje sebevědomí a pomáhá zapomenout na problémy, na druhou škodí organismu. Negativní dopad má na játra, ledviny a žaludek. Každý, kdo to přehání s konzumací alkoholu, může onemocnět:

  • ztučněním jater,
  • hepatitidou,
  • cirhózou jater.
Zdroj obrázku: Freepik

Nejzávažnější nemocí je cirhóza, která může vést až k nutnosti provést transplantaci jater.

Játra se nachází v pravé části břicha pod žebry. Potrava se tráví na menší částice, které se absorbují střevními stěnami. Poté putují portální žílou přímo do jater. Na jednu stranu ukládá látky (vitamíny, lipidy) nebo je přeměňuje, na druhou detoxikuje škodlivé látky.

Funkce jater a vstřebávání játry

Játra plní důležitou funkci v našem organismu. Mezi ně patří tvorba, akumulace a uvolňování glukózy, hospodaření s tuky, akumulace vitamínů A, D a B12, akumulace železa, neutralizace toxinů (alkohol, čpavek). Játra hlavně čistí tělo od toxinů. Pokud dojde k jejich poškození, nemohou tuto činnost vykonávat správně. Játra nebolí, ale zvětšují se a tlačí na okolní inervovanou serózní membránu (jaterní pouzdro). Tento stav značí už cirhózu.

Játra odbourávají alkohol, ale jestliže to přeháníme, nedokážou si poradit s velkým množstvím najednou. Alkohol se vstřebává žaludkem a do krevního oběhu se dostává přes tenké střevo. Alkohol, který pochází z čištění krve, se podílí na produkci enzymu – acetaldehydu. Tento enzym může poškodit buňky a způsobit trvalé zjizvení.

Zdroj: https://www.webmd.com/mental-health/addiction/ss/slideshow-alcohol-body-effects