Duben přeje sázení brambor. Na pěstování jsou nenáročné

Brambory jsou velmi populární zelenina v naší kuchyni. Lidé ji připravují nasladko, naslano, jako přílohu, ale i jako hlavní chod. Právě všestrannost dělá tuhle surovinu tak oblíbenou. Brambory navíc vůbec nejsou těžké na vypěstování a jejich zásobu si tak můžete snadno vytvořit sami.

Co vědět, než začnete pěstovat

Jak už bylo řečeno, brambory nejsou na pěstování nijak náročné. Nejlépe se jim bude samozřejmě dařit na projasněném místě s úrodnou půdou. Tak je to ostatně skoro u každé zeleniny. Pro hlízy je pak nejvhodnější hlinitopísčitá půda. To, jestli je kyselá, či alkalická, růst příliš neovlivní. Krom pravidelného zalévání už pak navíc nepotřebují ani žádné speciální zacházení.

Mohlo by vás zajímat:  Kavkazský pastevecký pes se stane nejlepším ochráncem i přítelem. Na toto plemeno se můžete spolehnout
Zdroj obrázku: Freepik

Jak brambory vysadit

Ideální doba pro sázení brambor je duben. Tento měsíc je vhodný, protože už půda není zmrzlá a největší mrazíky už proběhly. Brambory pak nejsou vystaveny rizikům spojeným právě s teplotními změnami, mezi které patří například horší obranyschopnost vůči nemocím či plísním.

Místo pro co nejlepší úrodu je pak dobré vybrat podle faktorů zmíněných v předchozím odstavci. Pak zryjte půdu a brambory umístěte do řádku. Ty by mezi sebou měly mít rozestup asi 60 centimetrů. Sazenice jako takové nedávejte příliš hluboko. Rozhodně byste neměli překročit hloubku půl metru. Poté už je stačí pouze zalévat a na podzim sklidit.

Mohlo by vás zajímat:  Zvětralé pivo je škoda jen tak vylít. Celá zahrada si na něm pochutná

Jak se zásobami brambor naložit

Pokud se vám povede vypěstovat více, než jste schopni spotřebovat, vůbec to nevadí. Brambory můžete schovat do sklepa či na půdu a vydrží vám tak celou zimu. Ze zbylých brambor si taky můžete vytvořit sadbové brambory. Stačí je ponechat na vzdušném místě do doby, než vyklíčí. Někteří lidé jsou toho názoru, že vypěstovat brambory můžete i ze zbylých slupek, ale tato metoda se nikdy neprokázala. Brambory vždy skladujte na tmavém a chladném místě. Na světle začnou zelenat a produkovat látku pro člověka nebezpečnou. Chladem pak zabráníte předčasnému kažení.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/vegetables/potatoes.html