Dobře nastavený radiátor ušetří za vytápění a předejde nepříjemným komplikacím

Topná sezona je již v plném proudu a mnoho lidí přemýšlí, jak nejefektivněji topit. Energie se totiž neustále zdražují, a i když se stát snaží lidem pomoci, nemusí to stačit. Jaká teplota je ještě pro zdraví vhodná a na kolik byste ji neměli snižovat, abyste nebyli pořád nemocní? Optimální teplotou si můžete zajistit nejen dobré účty za elektřinu nebo plyn, ale také budete mít pevné zdraví.

Jaká teplota by měla být v místnosti?

Vytápění je letos tématem číslo jedna. Je to hlavně z důvodu neustále se zvyšujících cen energií. Je tak nutné myslet na to, kdy budete topit a kdy topení necháte vypnuté. Dnes už existují termostaty, kde si můžete nastavit den, hodinu i čas, ve kterých se topení zapne. Pokud nebudete doma delší dobu, vyplatí se ho vypnout. Jaká teplota je ale optimální?

Mohlo by vás zajímat:  Na vytápění lze šetřit různě. Vypínání radiátorů a nízké teploty mohou paradoxně stát mnohem víc

Záleží na typu místnosti. V ložnici určitě nepotřebujete mít 22 stupňů, protože by se vám v takovém teple velmi špatně spalo. Naopak je vhodné v ložnici pravidelně větrat, aby se vyměnil vzduch a vy jste mohli v noci dobře dýchat. Ráno se pod peřinou vzbudíte nejen zahřátí, ale také dostatečně odpočinutí. Ani v koupelně nepotřebujete vysoké teploty, stejně jako v kuchyni, kde denně jede sporák nebo trouba. Teplota v obývacím pokoji nebo na místech, kde jste nejčastěji, by se měla pohybovat od 18 do 24 stupňů, ale vyplatí se vyzkoušet, co bude pro vás nejlepší.

Mohlo by vás zajímat:  Sladké plody jahod jsou jen pro vyvolené. Mnoho lidí je nemůže ani ochutnat
Zdroj obrázku: Freepik

Nejen teplota, ale také vlhkost je důležitá

Vzduch v místnosti ovlivňuje nejen teplota samotná, ale je dobré myslet také na vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat od 40 do 60 %. 20 stupňů je pak podle Světové zdravotnické organizace optimální nejen pro seniory, ale také nemocné lidi. V dětském pokoji byste dětem měli také zatopit na 20–‍22 stupňů, pokud v něm tráví mnoho času.

A jaké následky očekávat, pokud budete mít vysokou teplotu? Nebude se vám dobře dýchat, objevit se mohou bolesti hlavy a budete velmi unavení. Spánek nebude kvalitní, stejně tak se bude zhoršovat i vaše soustředění. Podobné následky očekávejte v případě, že máte doma nízkou teplotu. Oslabuje se imunita, objeví se alergie nebo respirační onemocnění.

Zdroj: https://www.uponor.com/en-gb/what-temperature-should-your-house-be