Ostropestřec vyčistí tělo od všeho špatného. Organismus bude znovu fungovat a játra si oddychnou

V minulosti se s ostropestřcem zacházelo jako s plevelem, dnes je ostropestřec mariánský široce ceněnou bylinou a olej získaný z něj je výjimečnou látkou pro zdravá játra. Zlepšením detoxikace organismu a jater podporuje jejich správnou funkci. Olej z ostropestřce mariánského je však mnohem víc než účinná látka pro naše játra. Jaké další výhody přinese jeho zařazení do menu?

Vysoká nutriční hodnota oleje z ostropestřce mariánského

Olej z ostropestřce mariánského je zdrojem vitamínů se silnými antioxidačními vlastnostmi. Mluvíme o vitamínu E, který inhibuje procesy předčasného stárnutí buněk, vitamínu K, který je zodpovědný za správnou srážlivost krve, a vitamínu C, který chrání imunitu. Všechny jsou účinné při neutralizaci toxických účinků volných radikálů, které na rozdíl od přátelsky znějícího názvosloví způsobují obrovský zmatek v lidských organických strukturách.

Kromě vitamínů oplývá olej z této rostliny širokou škálou cenných minerálů pro zdraví. Mezi nejvíce potřebné patří fytosteroly (sloučeniny s antioxidačními a detoxikačními účinky), taniny (látky, které chrání pokožku a sliznice před napadením patogenními mikroorganismy), stejně jako tuky, cukry a bílkoviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Zabraňuje poškození jaterních buněk

Olej z ostropestřce mariánského má antihepatotoxický účinek, tj. zabraňuje poškození jaterních buněk. Zabraňuje ukládání toxinů, stejně jako jejich pronikání do hlubších vrstev tkání a buněk. Proč takové vlastnosti oleje? Kromě uvedených antioxidantů (vitamínů E, K a E a fytosterolů) obsahuje olej z ostropestřce mariánského silymarin. Tato biologicky aktivní látka má tyto příznivé vlastnosti:

  • protizánětlivou funkci,
  • funguje jako silný antioxidant,
  • detoxikuje orgány,
  • je vhodným prostředkem pro uvolnění.
Mohlo by vás zajímat:  Káva prodlužuje život. Přehnané pití ale dokáže s člověkem nepříjemně zamávat

Detoxikační vlastnosti

Pravidelně užívaný olej z ostropestřce mariánského stabilizuje strukturu buněčných membrán a chrání je před škodlivými účinky toxických látek, které musí projít játry, aby se vyloučily z těla. Olej se doporučuje užívat osobám po léčbě z alkoholismu. Snižuje riziko rozvoje cirhózy jater a obnovuje poškozené buňky.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-milk-thistle/art-20362885