Co říká barva moči o zdraví vašeho těla?

Barva moči je důležitým indikátorem vašeho zdraví. Mnoho lidí na to nemyslí, ale může vám říct skutečně hodně o vašem zdraví, stravě a úrovni hydratace. Některé barvy a odstíny jsou zcela v pořádku, zatímco jiné jsou atypické a vyžadují okamžitou konzultaci s lékařem. Z tohoto důvodu byste měli věnovat trochu pozornosti své moči, protože může ukazovat na možné změny ve vašem těle.

Běžné barvy, které vás nemusí trápit

Zcela průhledná a bezbarvá moč značí vysokou úroveň hydratace těla. V některých případech může být hydratace dokonce až příliš moc. Pamatujte, že nejlepší je asi osm až devět sklenic denně (2 litry). Při práci v horkém počasí samozřejmě potřebujete trochu více, ale měli byste si hlídat, kolik toho během dne vypijete. Ani jeden z extrémů pro vás není dobrý.

Slámová a velmi světlá moč je zcela normální. Tento odstín znamená optimální úroveň hydratace a obvykle je známkou dobrého zdraví. Hodně žlutá moč je stále normální, zvláště v případě, že se jedná o první ranní moč. Ranní moč je obvykle tmavší než moč během dne nebo večer. Je to zcela běžné, protože se ve vás nahromadí během noci a vylučuje s její pomocí ze svého těla toxiny. Tmavě žlutá moč znamená dehydrataci a obvykle pomůže jen doplnit tekutiny.

Mohlo by vás zajímat:  Hlad, který jen tak něco nezastaví: polyfagie může mít hned několik příčin

Netradiční barvy moči

Oranžová je pravděpodobně signálem nedostatku vitamínu B, dehydratace, ale také to může být jednoduše reakce na vyšší konzumaci mrkve. Máte-li nažloutlé bělmo v kombinaci s oranžovou nebo tmavě hnědou močí, můžete to ovšem znamenat problémy s játry. Tmavá moč ovšem indikuje také problémy s ledvinami a může být signálem, že máte zánět ledvin a močového měchýře.

Červená moč vás nemusí znepokojovat, pokud máte ve svém jídelníčku červenou řepu, borůvky, ostružiny nebo doplňky s beta-karotenem. Pokud jste nic takového nejedli, může to znamenat problémy s močovými cestami, onemocnění jater nebo jiné abnormality. V takovém případě byste měli zajít k lékaři, ideálně se vzorkem moči.