Co kočka, to jiný páníček. Zjistěte, do které skupiny chovatelů koček patříte

Pokud patříte k chovatelům koček, určitě vás bude zajímat, jaké skupiny majitelů koček existují a ke které máte nejblíže. Vědci z britské univerzity v Exeteru provedli studii, která zjistila rozdíly mezi chovateli a následně je rozdělila do pěti skupin:

  • svědomití ošetřovatelé,
  • zainteresovaní ochránci,
  • tolerantní ošetřovatelé,
  • obránci svobody,
  • laissez-faire ošetřovatelé.

Jste zvědaví, jak výzkum dopadl a podle jakého klíče došli k závěru?

Ošetřovatelé a ochránci

První skupinou jsou svědomití ošetřovatelé, kteří mají obavu ohledně venčení a lovu koček, z jejich výletů po okolí, kdy mohou uškodit sousedům nebo zvířatům. To může podle nich vést k narušení biologické rozmanitosti. Tito chovatelé cítí zodpovědnost za škody a úmrtí způsobené lovem svých domácích mazlíčků.

Mohlo by vás zajímat:  S investicí do kryptoměn je spojena řada podvodů

Další skupinou lidí jsou zainteresovaní ochránci. Tito chovatelé mají velice blízko k první skupině, ale upřednostňují především bezpečí a zdraví své kočky na úkor ostatních zvířat.

Tolerantní ošetřovatelé jsou třetí skupinou chovatelů. I když mají negativní vztah k lovení a ohrožení okolí, přesto jsou s tím smíření a přijímají danou skutečnost.

Zdroj obrázku: Freepik

Bez zájmu a absolutní obhájci

Předchozí chovatelé byli spíše tolerantní a starostliví. Proto se teď budeme bavit o pravém opaku. Obránci svobody, to je skupina, která ctí právo na absolutní svobodu koček a hájí tak jejich právo na lov. Nesnesou diskriminaci svých koček a budou za nimi stát zuby nehty.

Mohlo by vás zajímat:  Jak chutná víno, které strávilo rok ve vesmíru?

Ošetřovatelé laissez-faire nemají žádné ponětí, jaké škody může jejich kočka napáchat. Tito jsou asi nejhorší skupinou, jelikož jejich zodpovědnost za chování kočky je nulová. Něco jako časovaná bomba.

Britské ostrovy

Počet koček domácích na území Velké Británie čítá přes 10 miliónů. To už je dost velké číslo, stejně velké jako počet lidí v naší republice. Podle skupin, které rozdělili vědci dle výzkumu, ne všechny kočky jsou zodpovědné za lovení, ale i tak značnou měrou přispívají k vysoké úmrtnosti menších savců a ptáků žijících ve městě a na vesnici.

Mohlo by vás zajímat:  „Vždyť tu piji kávu jako všichni ostatní, mohu tu být,“ hájil se muž s notebookem v kavárně

Smyslem tohoto výzkumu bylo především najít určitý bod pro komunikaci mezi chovateli koček a aktivisty, již chrání divokou přírodu před domácími zvířaty. Prvním závěrem studie je, že je potřeba komunikovat různými způsoby, aby bylo možné se s každou skupinou chovatelů koček dohodnout.

Zdroj: https://www.exeter.ac.uk/news/homepage/title_812965_en.html