ChatGPT představuje hrozbu pro únik citlivých informací firem i jednotlivců

ChatGPT způsobil doslova pozdvižení. Na konci roku 2022 se dostal do centra dění, kdy prostřednictvím tohoto klienta začala spousta lidí využívat jeho služeb. Během pár vteřin je schopen vychrlit neskutečné množství informací. Na oko to vypadá famózně, ale ne každá informace je pravdivá, jelikož v reálném čase vyhledává data z různých koutů internetu, které nemusí být relevantní.

Čím více lidí se zapojilo do používání tohoto klienta, tím více informací a dat tento klient shromažďuje. Shromažďování dat patří k velkým problémům, jelikož spoustu lidí nenapadne, jaké nebezpečí se schovává za tímto sběrem. Proto pokud používáte jeho služby, v žádném případě nesdělujte své osobní informace, ani kdybyste potřebovali vyhledat řešení, jeho sběr může znamenat potencionální hrozbu do budoucna.

Mohlo by vás zajímat:  O mnohých mužích se říká, že nemyslí svým mozkem. Fakta o tomto orgánu přitom stojí za pozornost

Samsung – únik informací

Nedávno se objevila zpráva, že zaměstnanci Samsungu „omylem“ unikla data prostřednictvím ChatGPT celkem třikrát během dvaceti dnů. ChatGPT je obecně pod veřejnou palbou ve spojení s ochranou soukromí. Některé země dokonce zakázaly jeho použití z důvodu vyšší ochrany obyvatel a společností. Uniklá data se týkala pouze obchodních praktik a interních záležitostí, takže běžní uživatelé mohou zůstat v klidu. Nicméně s vizí do budoucna mohou přibývat podvody spojené s phishingem a krádežemi identity.

Zdroj obrázku: Freepik

Je naprosto nepřípustné, aby zaměstnanec takové firmy využíval služby ChatGPT. Představte si, co se může stát, pokud by sdílel informace, jež by se týkaly odběratelů, nehledě na to, že může ohrozit suverenitu značky tím, že bude sdílet interní důvěryhodné informace.

Mohlo by vás zajímat:  Hudbu legálně a zdarma můžeme stáhnout z několika platforem

Jak dochází k únikům

Zásady ochrany osobních údajů ChatGPT jasně deklarují, že zaznamenává veškerou konverzaci a následně ji sdílíjinými společnostmi a jejich trénery UI. Veškeré informace jsou tedy zaznamenávány do dialogového okna a následně uloženy na servery ChatGPT. Je vysoce nepravděpodobné, že by to zaměstnanci udělali schválně, spíš by se jednalo o lidskou hloupost. Stačí, aby někdo vložil masivní seznam kontaktů se žádostí o vyfiltrování, a už jste vydáni třetí straně, aniž byste s tím souhlasili.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/chatgpt-privacy-risk/