Být rodičem je jedna velká výzva. Starost o dítě zocelí víc než tvrdý trénink

Nezáleží, kolik knih a článků o rodičovství přečtete, nelze se na to plně připravit. Během výchovy dětí narazíte na spoustu překážek a čeká vás mnoho překvapení. Díky tomu, že jsem si rodičovstvím již prošel, mohu vám zpětným pohledem povědět, na co jsem přišel. Pokud jste čerstvými rodiči, možná vám moje rady v budoucnu pomohou.

První měsíce dokážou být peklo na zemi

Mám pocit, že jedovatý dětský pláč a extrémně nepravidelný spánek vznikl jenom proto, aby rodiče zocelil. Pokud dokážete přežít prvních pár měsíců bez újmy na duševním zdraví, tak přežijete vše. Není jednoduché vyjádřit, jaké to je vstávat v noci každé dvě hodiny a snažit se uklidnit dítě, které neutišitelně brečí. Nicméně jakkoli se to může zdát špatné, zlepší se to. Nebojte se požádat o pomoc, hlavně pokud se už vážně cítíte zoufalí. Navíc získáte pocit, že už nikdy nebudete sami.

Zdroj obrázku: Freepik

Miminko nepotřebuje mnoho věcí

V obchodech vám budou tvrdit, že dítě potřebuje kočárek, autosedačku, ohrádku, houpačku, houpací křeslo, podložku na hraní, kroužky na kousání, bryndáčky, žíněnky a asi tisíc různých druhů hraček. Pravda však je, že malé děti nepotřebují ani polovinu těchto věcí. Batolata dokáže zaujmout téměř vše a je to pro ně zábavné. Navíc batolata rostou velmi rychle, a i když ty malé dupačky s lvíčkem jsou rozkošné, za měsíc z nich vyrostou. Zpětně si uvědomuji, že by stačilo nakoupit slušné oblečení ve výprodeji nebo použité a ušetřila by se spousta peněz.

Mohlo by vás zajímat:  Cvičit nestačí. Dostat tělo formy a konečně zhubnout se může podařit jedině kompletní změnou

Rodičovství člověka změní

Čekal jsem, že mě rodičovství změní. Nicméně jsem nečekal, že až do takové míry. Hodnoty, priority a zvyky se přizpůsobí vašim dětem. Nestanete se přes noc tátou nebo mámou, ale mnoho věcí bude postupně jinak. Zjistíte o sobě spoustu nových věcí, které vás udělají silnějšími a v jistém smyslu i zranitelnější, jelikož zažijete lásku a pouto, které jste si pravděpodobně nikdy nedokázali představit.

Zdroj: https://thriveglobal.com/stories/10-things-that-have-to-change-when-you-become-a-parent/