Bramborové slupky pomohou vyčistit komín od sazí

I když čištění komínu nepatří mezi oblíbené aktivity, je potřeba se do této činnosti donutit. Díky čistému komínu mohou všichni obyvatelé domu v klidu spát a zefektivňuje se účinek celého topného systému. Komín může vyčistit buď kominík, anebo ten, kdo se nebojí výšek. Ale existuje trik, který pomůže komín vyčistit bez nutnosti častého lezení na střechu.

Čistý komín je základ

Komín je potřeba čistit kvůli tomu, že skrz něj odchází spaliny a společně s nimi i dehet a saze. Ty se usazují na stěnách komína a zužují prostor, kudy může kouř bezpečně odcházet. K ucpání komína dochází nejčastěji kvůli nedostatku vzduchu, z vlhkého dřeva anebo nízkou teplotou v kotli. V komínu vzniká kreosot, který může způsobit požár. Proto je důležité mít komín vyčištěný.

Mohlo by vás zajímat:  Tradiční metodu pro posílení imunity zná celý svět. Cibule v ponožkách má bezkonkurenční účinek

Jak často by se měl komín čistit?

U většiny domů najdeme dva typy komínů. Jsou to výfukové a ventilační. Každý z nich potřebuje jinou údržbu. Ventilační komín je potřeba čistit jednou za rok nebo jednou za dva roky. Výfukový komín je připojen ke kamnům na tuhá paliva. To znamená, že se v komíně usazuje daleko více sazí a dehtu. Proto je nutné tyto komíny čistit 4× ročně. Pokud má váš dům spalinový komín, který se používá na kapalné nebo plynné palivo, je potřeba ho čistit 2× ročně.

Mohlo by vás zajímat:  Posypová sůl námrazu rozpustí, trávník na zahradě ale zničí. Sáhněte raději po chloridu hořečnatém
Brick Chimney Pipe Metal Roof House
Zdroj obrázku: Freepik

Čistý komín díky slupkám od brambor

Tato metoda je známá už celé generace, ale někdy se na ni může zapomenout. Stačí, když slupky od brambor hodíte do kotle. Slupky komín vyčistí bez toho, abyste museli na střechu. I když je tato metoda velmi účinná, nenahrazuje pořádné čištění komína. Díky slupkám od brambor ale kominíka nemusíte volat tak často. Při pravidelném používání této metody se v komíně nebude usazovat tolik sazí a kreosotu.

Jak použít slupky od brambor

Bramborové slupky je potřeba nejdříve usušit. Sušení trvá zhruba 24–48 hodin. Slupky musí být úplně suché, aby správně odvedly svou práci. Poté stačí zapálit kotel nebo krb a slupky vhodit do ohně.

Zdroj: https://www.ehow.com/how_7677525_bake-russet-potatoes.html