Skvělá pro játra, bezkonkurenční pro imunitu: kurkuma je víc než exotické koření

Dlouhá kurkuma, indická kurkuma, indický šafrán – rostlina, kterou nejčastěji nazýváme jednoduše kurkuma, je známá pod mnoha jmény. Má také alespoň tolik příznivých vlastností pro naše tělo, kolik má jmen. A možná i víc. Již před čtyřmi tisíci lety byla v dnešní Indii pěstována a její účinky na zdraví byly dobře známy. Jedlá část se nachází v oddenku rostliny. Látka kurkumin nejen podporuje imunitu, ale také pomáhá našim játrům. [2] Jak funguje kurkumin a k čemu je dobrý?

Kurkuma a kurkumin

Kurkuma je běžný název pro kurkumovník dlouhý, trvalku z rodiny zázvorů pěstovanou v zemích s tropickým podnebím. Skládá se z mnoha sloučenin, které se nazývají kurkuminoidy. Nejdůležitější z nich je kurkumin, který představuje asi 5 % hmotnosti oddenku kurkumy. Kurkumin je polyfenol, který má silný protizánětlivý účinek. Kromě toho podporuje naše tělo tím, že stimuluje produkci antioxidantů. [1] Existuje mnoho doplňků na trhu, které obsahují vyšší koncentraci kurkuminu, než najdeme v kurkumě.

Mohlo by vás zajímat:  Prořezání stromů na zahradě se může prodražit. Předpisy stanovují přísná pravidla
Zdroj obrázku: Freepik

S čím kurkumin pomáhá?

Kurkumin je látka, která může účinně zlepšit naše zdraví. Především se používá ke zvýšení imunity. Podzimní a zimní sezóna jsou jako každý rok velkou výzvou pro imunitní systém, který nás prakticky několik měsíců bude muset chránit před nachlazením, chřipkou, záněty dýchacích cest a dalšími nemocemi, včetně stále nebezpečného koronaviru. [3]

Ačkoli nebylo prokázáno, že existuje souvislost mezi užíváním kurkuminu a snížením rizika nákazy covidem-19, nepochybně tento vztah (a to již bylo vědecky prokázáno) může mobilizovat náš imunitní systém k lepšímu fungování. Funguje také skvěle jako antivirotikum. [3]

Mohlo by vás zajímat:  S používáním QR kódů je spojeno bezpečnostní riziko

Zdravá játra? Jak to funguje a co říká nový výzkum?

Podle nejnovějších výzkumů je kurkumin schopen stimulovat sekreci leucinu v lidském těle. Leucin je aminokyselina dobře známá sportovcům a kulturistům, protože pomáhá při budování svalů. Kromě toho je to prvek pokrývající stěny našeho žaludku. Díky tomu mohou lidé, kteří trpí onemocněními souvisejícími s trávicím systémem, cítit úlevu od bolesti a nepohodlí. Studie také ukazují, že podporuje proces zbavování se toxinů z jater. Někteří srovnávají jeho vlastnosti s ostropestřcem mariánským nebo lékořicí, které se používají jako podpora při léčbě onemocnění jater.

Zdroje: [1] https://www.forbes.com/health/body/turmeric-health-benefits/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073929/
[3] https://www.mdpi.com/2072-6643/14/2/256