Mulčování je vhodné volit podle typu rostlin
Mulčování je proces, který je zahrádkáři hojně využíván. Neznamená to ale, že je vždy vhodné. Stále existují zásady, které jsou při mulčování potřeba dodržovat. Kromě typu kůry, kterou zvolíme, je nutné zvážit i rostliny, které mulčovat chceme. Ne pro každé se totiž použití této praktiky hodí. Abyste se v mulčování vyznali, připravili jsme pro vás krátký průvodce.
Kde se kůra bere a jak bychom ji měli rozlišovat
Mulčovací kůra je nejčastěji získávána z jehličnatých stromů. Ty jsou nejčastěji pěstovány pro průmysl, zejména ten nábytkářský. Kůra je pak vedlejší produkt, který se při výrobě nezpracuje a tvoří se z něj kůra mulčovací. Tu samotnou můžeme dle různých vlastností rozdělit na několik typů. My si představíme dvě základní rozdělení.
Kůru můžeme rozdělit podle toho, jak jemně je naporcovaná. Nejčastěji rozdělujeme hrubě mletou, středně mletou a jemně mletou. Každá z možností se hodí pro jiné účely. Největším rozdílem při namletí kůry je totiž její hmotnost. Správná se vybírá zejména podle povětrnostních podmínek na pozemku.
Druhým rozdělením pak je čerstvá a kompostovaná kůra. Čerstvá se vám bude rychleji rozkládat, ale zároveň bude půdu obírat o dusík. Většinou ji volí zahrádkáři, kteří si zakládají na estetice pro její výraznou barvu.
Ke kterým rostlinám se mulčování hodí a ke kterým ne
Kůra zejména z jehličnanů je kyselá. Používejte ji tak zejména na rostliny, které jsou acidofilní, tudíž mají rády kyselou půdu. Mezi takovou zeleň patří hortenzie, borůvky, azalky, vřesy, rododendrony či túje nebo brusinky.
Mulčování naopak vynechejte u rostlin, které vyžadují zeminu neutrální, či dokonce zásaditou. To zahrnuje levandule, buxusy či většinu druhů ovocných stromů.
Mulčování je celkově vhodné použít, pokud chcete ovlivnit pH půdy, zadržování vody, ochranu proti škůdcům či ustálit teplotní podmínky.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/mulch