Zbavte se zbytečného stresu a hoďte se konečně do klidu. Pomůže několik jednoduchých změn

Stres je bohužel nedílnou součástí života. Dnešní hektická doba tomu zrovna dvakrát nepřispívá. A co je to vlastně stres? Stres nelze přesně definovat, ale je to souhrn událostí a problémů, které na nás mají emoční i fyzický dopad v různé intenzitě. Stres lze rozdělit na:

  • emoční,
  • fyzický.

Emoční stres

Emoční stres nastane, jestliže jsme pod tlakem. Ten může způsobit pracovní zátěž, přechodné období, hádka nebo třeba finance. Během těchto situací dochází k uvolnění velkého množství stresových hormonů. Tělo dává najevo signály, kterým poznáte, že je něco v nepořádku. Neustále přemýšlíte o stresových situacích, aniž byste to měli pod kontrolou.

Jedna z možností, jak se vyhnout emočnímu stresu, je na konci týdne plánování činností na další týden. Tímto způsobem přestanete přemýšlet o tom, co vás stresuje, a maximálně tak využijete čas k něčemu prospěšnému a prospějete svému zdraví.

Dále je potřeba soustředit svou mysl na přítomný okamžik a nenechat se rozptýlit. To znamená, že když budete vyvíjet nějakou aktivitu, tak nepřemýšlet o ničem jiném a ani se ničemu jinému nevěnovat, protože každé rozptýlení, které může trvat pár minut, ve výsledku uškodí v řádech desítek minut.

Mohlo by vás zajímat:  Jablečný ocet sníží cholesterol i glukózu v krvi. Jeho dávkování má však přísná pravidla

Důležité je také určit, zda stresující úkoly nemůže dělat někdo jiný nebo je nelze udělat jinak, abyste předešli stresu.

Zdroj obrázku: Freepik

Fyzický stres

Fyzický stres je odraz naší životosprávy. Přesněji řečeno to, co přímo jíme, konzumujeme, ať už alkohol, nebo tučná jídla, či dokonce užíváme návykové látky. Dále i sportování může být škodlivé, pokud na něj nejsme dostatečně připravení a nejsme odpočatí.

K eliminaci stresu je potřeba si hlídat hladinu cukru v krvi. Pokud ho máme více, než je třeba, můžeme pocítit časem únavu, a tím i stres. Zkuste obměnit jídelníček, kde využijete ryby, maso nebo vajíčka na úkor sacharidů. Nezapomínejte na pravidelný pitný režim, nejlépe obyčejné vody.

Ke snížení stresu pomáhá i pravidelné cvičení. Budete se cítit silní a opadne z vás stres, ale je potřeba si dávat pozor, ať necvičíte ve stresu, že musíte.

Nejdůležitější nakonec je pravidelný cyklus spaní. Nejde o přesně definovaný čas pro všechny, je vždy individuální. Když se naučíte pravidelně spát a vstávat ve stejnou dobu a dodržíte 8 hodin spánku, tak pomůžete tělu od stresu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/violenceprevention/about/copingwith-stresstips.html