Výběr pneumatik má vliv na spotřebu auta

Pneumatiky jsou nejen jediným kontaktem auta s vozovkou během jízdy, také mají zásadní vliv na bezpečnost, jízdní vlastnosti a schopnost zvládat krizové situace na silnici. Je proto zcela zřejmé, že výběr pneumatik na základě těchto klíčových faktorů je moudrým rozhodnutím. Nicméně existují i další aspekty, které bychom při výběru pneumatik neměli opomíjet, ačkoli je často podceňujeme. Tyto faktory sice nemají přímý vliv na bezpečnost, ale rozhodně ovlivňují náš rozpočet.

Vliv pneumatik na spotřebu

Pneumatiky ovlivňují mnoho faktorů, které se promítají do spotřeby vozidla. Zatímco mnozí si uvědomují, že rychlost, odpor vzduchu, aerodynamika auta a jízdní styl mají vliv na spotřebu, často se podceňuje vliv samotných pneumatik. Jejich správné nahuštění není jediným faktorem; také jejich konstrukce a materiál, ze kterého jsou vyrobeny, hrají roli. Pokud tento parametr při výběru pneumatik přehlížíme, může se stát, že po nasazení nové sady pneumatik začne spotřeba vozidla dramaticky stoupat. V dnešní době to může být vážný finanční problém.

Mohlo by vás zajímat:  Za palivo platí mnozí řidiči víc kvůli vlastním chybám
Zdroj obrázku: Freepik

Výdrž pneumatik a jejich vliv na rozpočet

Při výběru pneumatik bychom měli mít na paměti, že je nekupujeme pouze na jednu sezónu, ale na několik let. Je přirozené, že bychom chtěli, aby nám vydržely co nejdéle. Jak můžeme ovlivnit jejich životnost? Samozřejmě jízdním stylem, ale také volbou konkrétních pneumatik. Mnozí zákazníci při svém rozhodování často opomíjejí tento parametr. Přitom pneumatiky s dobrou výdrží, které se opotřebovávají pomaleji, představují ideální investici. Díky nim nemusíme roky sahat do peněženky na nákup nové sady pneumatik. Naopak, levnější varianty se mohou opotřebovat překvapivě rychle, což v konečném důsledku znamená další finanční výdaje.

Mohlo by vás zajímat:  Správné nastavení zrcátek v autě je předpokladem bezpečné jízdy

Datum výroby a jeho význam

Když si pořizujeme nové pneumatiky, nemusí to znamenat, že jsou skutečně zcela nové. Každá pneumatika má výrobní datum, které bychom měli brát v úvahu. Pneumatiky, které jsou zdánlivě nové, mohou ve skutečnosti ležet ve skladu několik let. Tím pádem nejde o optimální investici, protože je pravděpodobné, že budeme takové pneumatiky muset brzy znovu vyměnit, což samozřejmě představuje další finanční zátěž. Je důležité věnovat pozornost výrobnímu datu pneumatik, abychom se vyhnuli nežádoucím situacím a udrželi si kontrolu nad svým rozpočtem.

Zdroj: https://www.energy.gov/energysaver/tires-and-fuel-economy