Užitečné rady, jak se správně a co nejlépe učit

Chcete se vzdělávat, zaregistrovali jste se do nového kurzu nebo snad ještě studujete? Pak určitě řešíte otázku, jak se co nejlépe soustředit a jak dostat důležité informace do vaší paměti. Jedině tak můžete na konci studia odcházet s dobrou známkou z testu či zkoušení a samozřejmě se znalostmi, pro které studium podstupujete. Jak se rychle a efektivně učit?

Použijte všechny smysly

Při učení můžete použít pro snazší zapamatování také váš čich. Učte se vždy s konkrétní vůní, například s vonnou tyčinkou nebo oblíbeným parfémem. Jedině tak budete vždy s touto vůní připraveni na okamžik otevřené mysli, kdy si všechny informace budete lépe pamatovat. Mozek si totiž spojuje nejen znalosti, ale také ostatní vjemy, například právě vůně v momentální situaci.

Pusťte si při učení hudbu nebo jakýkoliv zvukový podkres. Poslech hudby vám při čtení pomůže s lepším soustředěním, nebudete totiž vnímat další zvukové vjemy, například venku nebo za dveřmi. Určitě si však nepouštějte žádné mluvené podcasty nebo filmy jako podkres, takové zvuky vás od soustředěnosti budou naopak odvádět. Nejlepší volbou je relaxační hudba, která vás nebude rušit, ale zároveň vám pomůže se soustředěním.

Mohlo by vás zajímat:  Ne všechna jablka jsou tak zdravá, jak se tváří. Při nákupu se vyplatí obezřetnost

Nemůžete si zapamatovat konkrétní látku?

Při učení se může často stávat, že se nemůžete naučit konkrétní kapitolu nebo látku. Zkrátka vám do paměti neleze a neustálým učením jste akorát vyčerpaní. V takovém případě si napište výpisky na zvláštní papír a připevněte ho na nástěnku nebo na skříňku v kuchyni. Neustálým opakováním na jiném místě, než u stolu si informace zapamatujete lépe.

Abyste se dobře, rychle a efektivně naučili potřebnou kapitolu z vašeho oboru, je nutné naprosté soustředění. Proto musíte odstavit všechny okolní vjemy. Vypněte televizi a mobil dejte úplně stranou. Notifikace vás mohou neustále odvádět od tématu.