Střevní parazité se mohou objevit kdykoli. Z těla je vyženou jednoduché potraviny

Střevní parazité dokážou lidem poměrně dost zkomplikovat život a v mnoha případech mají i přímý vliv na zdraví člověka. Tasemnice, škrkavka, lamblie nebo roup mohou ohrozit harmonii v našich střevech. Jaká jsou pravidla pro snížení rizika nakažení střevními parazity a co jíst, aby se střevní parazité rozhodli opustit naše tělo?

Pravidla snižující riziko infekce střevními parazity

Jestliže zjistíte, že máte se střevními parazity potíže, je v první řadě nutné tuto skutečnost konzultovat s lékařem. Nicméně stejně jako prevence jiných nemocí je i v případě parazitů třeba dodržovat základní pravidla, která minimalizují riziko infekce parazitem. Nejdůležitějším bodem je dodržování základní hygieny a mytí rukou. Nezapomínejte před konzumací důkladně omýt ovoce a zeleninu. Důrazně doporučujeme nekonzumovat syrové rybí, kuřecí a vepřové maso. Jestliže jste majiteli domácích mazlíčků, nezapomínejte na pravidelné kontroly a odčervování a zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které parazitům nechutnají.

Zdroj obrázku: Freepik

Potraviny, které pomohou v boji proti parazitům

K dispozici je celá řada potravin, které parazitům znepříjemní jejich život a nám pomůžou se jich účinně zbavit. Základem je dostatečný příjem vlákniny, jelikož vláknina stimuluje peristaltiku střev a zlepšuje tak jejich průchodnost. Díky tomu pomáhá zbavit se parazitů a jejich vajíček z těla. Účinnou podporou jsou také bílé jogurty a kefíry bez zahušťovadel. Parazité nesnáší chilli a jiná ostrá a kořeněná jídla. Česnek je v boji proti parazitům nesmírně účinný díky jeho antibiotickým vlastnostem.

Mohlo by vás zajímat:  Cystitida se týká nejen žen. Domácí metody dokážou při infekci přinést velkou úlevu

Bylinky – síla přírody

Střevní parazité nesnáší éterické oleje, které jsou obsaženy v hřebíčku nebo oreganu. Zvýšená konzumace těchto bylin urychlí vypuzení parazitů ze střeva. Mezi další účinné bylinky patří skořice, kurkuma, semena hořčice, chilli paprička a cibule. Zejména u dětí však nejsou všechny bylinky a pokrmy vhodné a použití by mělo být nejdříve konzultováno s lékařem.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/condition/intestinal-parasites