Klíšťata nedají pokoj ani v zimě. Nynější teploty jsou pro jejich výskyt ideální

Klíšťata si obvykle spojujeme pouze s letními měsíci a v jiných obdobích v roce na ně zapomínáme. Teplejší počasí jim ale přeje v jakékoli roční době. Na sociálních sítích se objevily informace o útocích klíšťat i nyní uprostřed zimy. Podívejme se na to, proč se objevují nejvíce v zalesněných oblastech a jak se jim můžete vyhnout po celý rok.

Teplejší počasí je příznivé pro klíšťata

Klíšťata mohou být aktivní i v lednu a únoru. Jakmile se teplota zvedne minimálně na teplotu 7–9 stupňů, nic jim nebrání v útoku. Při této teplotě jsou aktivní hlavně klíšťata luční, která představují velkou hrozbu pro domácí zvířata i lidi. V zimě ale klíšťata parazitují také na lesních zvířatech, jako jsou myši nebo rejsci. Mnoho lidí to netuší, ale klíšťatům ve skutečnosti stačí i nízké teploty.

Mohlo by vás zajímat:  Zmrzlina pomůže při angíně a nesmí se jíst v zimě. Nejčastější mýty nemocnému jenom přitíží

Kde klíšťata potkáte i během zimy?

V zimě jsou tito nebezpeční škůdci aktivní na stejných místech jako v létě. Jedná se hlavně o lesy, parky nebo zahrady. Při procházce lesem našli lidé klíšťata i během zimních měsíců. Jakmile je teplota nad bodem mrazu, můžete na klíště narazit bez ohledu na to, že je zima. Měli byste si proto dávat pozor na sebe i na své domácí mazlíčky.

Zdroj obrázku: Freepik

Důvody, proč jsou klíšťata nebezpečná

Největším nebezpečím po kousnutí klíštětem je onemocnění lymskou boreliózou. Neměli byste ale zapomínat, že tato malá zvířátka způsobují také klíšťovou encefalitidu. Obě nemoci jsou velmi vážné a průběh nemoci se u každého hodně liší. Bohužel ani na jednu neexistuje léčba, a proto se léčí jen příznaky. A tyto nemoci mohou potkat nejen lidi, ale také naše čtyřnohé přátele.

Mohlo by vás zajímat:  „Tohle vám platit nebudu, to si účtujete neoprávněně,“ zlobil se muž při přezutí pneumatik

Vyhněte se klíšťatům pomocí šikovných triků

V zimě jsme ve větším bezpečí než v létě, protože přirozeně nosíme dlouhé kalhoty, vysoké boty, bundy a čepice. Až půjdete příště do lesa, měli byste věnovat zvláštní pozornost ochraně hlavy, krku, chodidel, kotníků a lýtek. Právě na těchto místech se klíšťata drží nejvíce, protože tam mají snadný přístup. Naštěstí v zimě je velmi jednoduché této ochrany dosáhnout.

Zdroj: https://web.uri.edu/tickencounter/tick-notes/winter-tick-activity/