Stolní počítač, nebo notebook: oba typy mají co nabídnout, rozhodnout může jednoduché kritérium

Přemýšlíte o koupi nového stroje? Nejste si jistí, zda chcete notebook, nebo stolní počítač? V tom případě se zastavte u našeho dnešního článku. Podíváme se na několik argumentů, proč je lepší stolní počítač a také proč zrovna notebook. Rozdíly mezi těmito dvěma možnostmi jsou dnes menší, než tomu bylo před několika lety. Minimálně co se týká výkonu, jsou dnes již srovnatelné.

Proč byste si měli vybrat notebook?

Pokud ještě studujete, pak bude pro vás pravděpodobněji praktičtější notebook. Stolní počítač by se vám do školy a z ní přenášel docela špatně. Navíc pro studijní účely jsou notebooky lepší. Perfektně zvládají nenáročnou práci a můžete mít svá data prakticky pořád u sebe.

Proč byste si měli vybrat stolní PC?

Pokud počítač nepotřebujete nikam přenášet a nevadí vám, že na vás bude pokaždé čekat na stejném místě, pak je stolní PC pravděpodobně lepší. Jednak pořizovací cena je ve srovnání se stejně výkonným notebookem výrazně nižší a jednak na rozdíl od notebooků zde máte větší volnost. Například upgrade se dělá mnohem lépe. Jen otevřete skříň počítače a vyměníte, co je potřeba. U notebooku se některé součástky mění velmi složitě.

Mohlo by vás zajímat:  Na pláži je nutné telefon chránit před pískem, vodou i zloději
Zdroj obrázku: Freepik

Rozdíly v ceně jsou znatelné

Při srovnání ceny stolního PC a notebooku s podobnými specifikacemi vyjde vždy levněji stolní počítač. Notebooky mají nejen vyšší cenu, ale také spoustu omezení. Navíc pokud hledáte něco na hraní her, tak se připravte na ještě větší rozdíl. Druhou věcí je, že notebooky mohou být sebelépe postavené, ale chlazení se prostě nedá ani náhodou srovnávat a po delším používání můžete mít notebook i klidně za 200 tisíc pořádně zahřátý.

Každý typ má svoje pro a proti, ale pokud hledáte něco na hraní her, pak si stále myslíme, že je lepší stolní počítač. Naopak pokud hledáte stroj do školy, pak byste rozhodně měli sáhnout po notebooku.

Zdroj: https://www.techradar.com/news/laptop-vs-desktop-which-should-you-buy