Správné vytáhnutí klíštěte sníží riziko přenosu infekce

Sezóna klíšťat je v plném proudu a kvůli mírné zimě je jich opravdu hodně. Už nemusíme chodit do lesa nebo na louku. Klíště si domů můžeme přinést i z procházky ve městě. Klíšťata jsou nositeli mnoha nebezpečných nemocí. Když se přisají, je nutné je co nejrychleji odstranit. Jaká místa na těle si klíšťata nejčastěji vybírají?

Klíšťata číhají na svou kořist důmyslně

Klíšťata jsou aktivní od přelomu března a dubna do přelomu října a listopadu. Nejaktivnější jsou v květnu a červnu. Druhý vrchol aktivity připadá na září. Nejaktivnější jsou ráno a večer. Dá se říci, že jsou aktivní od brzkého jara do pozdního podzimu nepřetržitě.

Mohlo by vás zajímat:  Připálený toustovač dokonale zkazí chuť na oblíbenou snídani. Čistý přitom může být během chvíle

Klíšťata patří mezi drobné a těžko viditelné pavoukovce. Útočí z úkrytu, kde čekají na svého hostitele v houští trávy. Když cítí přítomnost hostitele, padnou na jeho kůži a zakousnou se do míst, která jsou nejvíce prokrvená. Klíšťata milují teplo a pach potu. Zajímavé je, že k útoku nepotřebují oči. Vystačí si pouze se schopností detekovat náhlé změny teploty a přítomnost oxidu uhličitého.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaká místa jsou pro přisátí klíštěte ideální?

  • Místo pod koleny – Klíště se nejprve přichytí na nohy. První, co ho upoutá, je oblast pod kolenem. Kůže je v tomto místě dobře prokrvená a tenká. Pro klíště ideální místo pro zakousnutí.
  • Intimní partie – Často se stává, že se klíšťata zakousnou v oblasti intimních partií. Zde je teplo a jemná a dobře prokrvená kůže. Rádi útočí na oblast mezi ňadry u žen.
  • Vlasy – klíšťata milují lidské vlasy. Mohou se tam dostat spadnutím ze stromu nebo při sezení v trávě. Klíště se nejčastěji zakousne do jemné kůže v oblasti týlu a nad ušima.
Mohlo by vás zajímat:  Mech mezi dlažebními kostkami lze odstranit i snadněji než zdlouhavým pletím

Jak správně vytáhnout klíště?

  1. Uchopte hlavu klíštěte pinzetou těsně u kůže.
  2. Vytáhněte pinzetu svisle nahoru rovnoměrným pohybem.
  3. Místo po klíštěti vydezinfikujte.

S klíštětem byste neměli točit a brát jej mezi prsty. Jinak způsobíte ucpání průdušnice klíštěte a to se následně vyzvrací, a urychlí se tak vstup bakterií a virů do těla.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html