Správné použití brzdového pedálu významně prodlužuje životnost brzdového systému auta

Co je nezbytným prvkem každého vozidla? Někteří by řekli motor, jiní řídicí jednotka, pneumatiky. Ale nezapomínejme na brzdy. Brzdy mohou být klíčovým prvkem, který pomáhá předcházet nehodám. Je důležité, aby správně fungovaly a řidič je uměl správně používat. Bohužel se ukazuje, že chyby při brzdění jsou poměrně časté.

Využití brzdění motorem pro sjezdy

Existují situace, kdy je moudřejší nebrzdit. Vozidlo dokáže samo zpomalovat, pokud se správně postupuje. Stačí uvolnit plyn a díky odporu vzduchu, valivému odporu a především práci motoru začne auto zpomalovat. Tato technika je velmi užitečná zejména při jízdě z kopce a nazývá se brzdění motorem. Stání na brzdě při dlouhých sjezdech způsobuje nejen nadměrné opotřebení brzdového systému, ale také nežádoucí zahřívání, které může negativně ovlivnit jejich funkčnost a životnost.

Mohlo by vás zajímat:  Při srážce se zvěří je důležité zachovat klid a postupovat správně
Zdroj obrázku: Freepik

Správné použití brzd pro minimalizaci opotřebení

Je chybou dlouhodobě stát na brzdě, a to nejen při sjezdech, ale i při běžném zpomalování. Tím dochází k nadměrnému zahřívání brzdových komponent. Místo toho je vhodné brzdit s vyšší intenzitou po krátkou dobu a poté postupně uvolnit brzdový pedál. Tím dosáhneme požadované rychlosti a proudící vzduch přirozeně ochladí brzdové kotouče a destičky, což pomáhá minimalizovat jejich opotřebení a prodlužuje jejich životnost.

Vyvážený přístup k brzdění – efektivita a pohodlí

Pamatujme, že příliš intenzivní a rizikové brzdění není vhodné. I když je vhodné použít větší tlak na brzdový pedál například při naléhavé situaci, je důležité vyhnout se brzdění a zároveň plnému plynovému pedálu. Tento styl jízdy nejenže neprospívá brzdovému systému, ale také přináší nepohodlí posádce. Mějme vyvážený přístup k brzdění a zohledňujme jak efektivitu, tak pohodlí při řízení vozidla, abychom zajistili bezpečnou a pohodlnou jízdu pro všechny.

Mohlo by vás zajímat:  Problémy s parkováním mezi dvě čáry mohou souviset i se samotným autem

V některých rizikových situacích je nezbytné pevně sevřít brzdový pedál a snažit se zastavit vozidlo. Nicméně i v těchto okamžicích je důležité zachovat rozvahu. Pokud se auto ocitne ve smyku nebo je třeba se vyhnout překážce, je vhodné uvolnit brzdu a soustředit se na úspěšné provedení vyhýbacího manévru či stabilizaci vozidla. Pokud řidič neuvolní brzdu, zvyšuje se riziko neúspěchu takového manévru.

Zdroj: https://yalla.deals/blog/how-to-brake-correctly/191