Revmatoidní artritida postihuje celé tělo. Působí problémy s oběhovým systémem a páteří

Revmatoidní artritida je, na rozdíl od názvu, onemocnění nejenom kloubů, ale celého organismu. Může ovlivnit práci mnoha orgánů, včetně oběhového systému, plic, očí nebo ledvin.

Zhoršení hybnosti

Účinek nemoci na stav kloubů je zničující. Onemocnění likviduje tkáně obklopující klouby, což vede k omezení jejich pohyblivosti. V kloubech rukou dochází ke svalové atrofii a rozvoji různých deformací, například naklonění prstů směrem k loktům. Existuje také stažení prstů, může se vyvinout syndrom karpálního tunelu. V kolenním kloubu vznikají výpotky nebo Bakerovy cysty. U většiny pacientů dochází ke změnám v páteři, především v její krční části. Zničení tkání obklopujících kloub vede k vykloubení obratlů a jejich mikrozlomeninám, které následně mohou tlačit na nervy, což způsobuje parézu v rukou, smyslové poruchy a bolest.

Mohlo by vás zajímat:  Sezóna klíšťat už začala. Chránit se je důležité neustále
Zdroj obrázku: Freepik

Důsledky chronického zánětu

Revmatoidní uzliny se vyskytují u přibližně 25–30 % pacientů s revmatoidní artritidou. Vznikají v důsledku zánětu malých cév, kůže a vnitřních orgánů a ukládání protilátek v nich. Mohou mít velmi odlišnou velikost, od několika milimetrů až po několik centimetrů. Vyvíjejí se v podkoží v místech vystavených tlaku (např. kolem hýždí, pat, lopatek) i v blízkosti kloubů a svalů. Obvykle jsou bezbolestné. Někdy se však lokalizují v orgánech a narušují jejich fungování. Častá jsou také kardiovaskulární onemocnění. Chronický zánět v těle vyvolaný onemocněním podporuje rozvoj aterosklerózy v cévách. U pacientů se vyskytují poruchy metabolismu tuků a také abnormality plic. Obvykle jsou detekovány náhodně, pokud nejsou četné, v takovém případě mohou způsobit příznaky jako kašel nebo dušnost. Závažnou komplikací je plicní fibróza. Mohou se objevit i problémy se zrakem, hlavně suchost očí. Dále je ovlivněna funkce ledvin kvůli usazování bílkovin, což může vést dokonce až k selhání tohoto párového orgánu.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte se odradit její hořkou chutí. Bílá slupka na mandarinkách je nejcennější částí tohoto ovoce

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms-causes/syc-20353648

https://www.arthritis.org/health-wellness/about-arthritis/related-conditions/other-diseases/rheumatoid-arthritis-heart-disease

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/rheumatoid-nodules