Případ Thomase Mansfielda varuje před nadužíváním kofeinu. Ze stimulantu se snadno stane jed

V nedávné době vzbudil velkou pozornost Thomas Mansfield, který se omylem předávkoval práškovým kofeinem a zemřel. Během několika vteřin vpravil do svého těla dávku kofeinu rovnající se asi 200 šálkům kávy a tělo reagovalo okamžitě. Bohužel nám tento smutný případ z Británie připomíná, že i s látkou jako kofein je třeba zacházet s opatrností. Jaké jsou příznaky předávkování kofeinem?

Raději se vyvarujte práškového kofeinu

Čistý kofein často využívají sportovci a atleti ve formě tablet či prášku, který si přimíchají do proteinového drinku před tréninkem. Kofein způsobí, že tělo zaplaví energií a trénink je pohodlnější. Odborníci však před podobnými produkty varují, jelikož čistý kofein může být nebezpečný. Je mnohem účinnější než káva či jakékoli jiné kofeinové nápoje. Navíc každý člověk má jinou toleranci na kofein a může být velmi složité určit, jaká dávka je stále bezpečná.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké potraviny a nápoje obsahují kofein?

Kofein je pravděpodobně nejrozšířenějším stimulantem na světě. Přirozeně se nachází v mnoha nápojích i potravinách a není to pouze káva. Kofein se ve velké míře nachází také v čaji, v kakau a v hořké čokoládě. Ve velkém je kofein přidáván do energetických nápojů a do tabletek na hubnutí. Kofein dokonce obsahují některé sycené nápoje.

Příznaky předávkování kofeinem

Předávkování kofeinem se nejčastěji stává při používání kofeinových doplňků stravy nebo kofeinových tablet. Zvlášť když jsou tyto produkty kombinovány s jinými zdroji kofeinu, jako jsou energetické nápoje či káva. Samotná konzumace kofeinu někomu nemusí dělat dobře a obecně se mohou vyskytnout tyto vedlejší účinky spojené s užíváním kofeinu: dehydratace, podrážděnost, bolest hlavy, zrychlený tep a dýchání. Příznaky předávkování kofeinu jsou podstatně horší: nepravidelný a rychlý srdeční tep, bolest na hrudi, zvracení, zmatek, halucinace, záchvaty. V případě, že pociťujete příznaky předávkování, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/news/article-10565493/Personal-trainer-Thomas-Mansfield-died-overdosing-caffeine-powder-drink-inquest-hears.html