Při setkání s policejní honičkou se doporučuje držet se stranou

Možná jste si říkali, že vás nikdy nemůže potkat scénář jako z různých krimi seriálů nebo filmů z televizních obrazovek. Tato situace vás může potkat kdykoliv, i když nebudete přímými aktéry. Víte ale, jak se správně zachovat, abyste nebyli na obtíž a umožnili policii vykonat bezpečně její práci?

Pozornost

Zní to jako ohraná písnička, ale pozornost je základním bezpečnostním prvkem, který má v moci řidič. Díky pozornosti se můžete vyhnout spoustě problémů na silnici, které by mohly jinak skončit nehodou se zraněním. Při zaznění policejních majáků je potřeba zbystřit, abyste spatřili, odkud se tento zvuk bere. Jakmile spatříte majáky, je potřeba jednat. Rozhodně se nevyplatí jet agresivně, spíše pomaleji.

Mohlo by vás zajímat:  Správně zapnutý pás je základním prvkem bezpečnosti v autě
Zdroj obrázku: Freepik

Předvídejte

Když zjistíte, že se policejní hlídka blíží k vám společně s podezřelým, je na čase začít předvídat a vhodně jednat. To znamená, že byste měli v první řadě dávat pozor na ujíždějící vůz a pokud možno mu nevjíždět do cesty. Ujíždějící řidič může být pod vlivem zakázaných látek nebo alkoholu a může vás tak ohrozit na zdraví.

Po přijetí podezřelého umožněte plynulý průjezd policejní hlídce. Rovnou počítejte s tím, že se nemusí jednat pouze o jedno vozidlo, ale o více za sebou, takže dodržujte vhodný odstup mezi jednotlivými auty a zbytečně nevjíždějte do druhého pruhu, dokud neuplyne pár minut a situace se nezklidní. Ono nemusí trvat ani pár vteřin a policie může zastavit podezřelého o pár desítek metrů dále. Reagovat na tuto situaci tak může být velice nebezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Nová auta jsou plná vychytávek, o které řidiči ne vždy stojí

Není čas na žádné hrdinství

Rádi si hrajete na hrdiny? V tomto případě by se jednalo spíše o naivní akci než užitečnou. Nikdy totiž nevíte, jak nebezpečná osoba se může ocitnout za volantem pronásledovaného vozu. Proto raději přenechte tuto práci policii a uvolněte cestu. Věřte tomu, že tímto budete daleko prospěšnější, než když si budete hrát na filmového hrdinu.

Zdroj: https://www.legaldefense.com/blog/2019/february/is-it-illegal-to-help-the-police-during-a-car-ch/