Projetí kaluží může skončit poškozením auta i pokutou

Máme tu jaro. Silničáři už nemusí odklízet sníh, který je stejně každý rok překvapí, a vyrážejí do terénu obhlédnout a spočítat nové výmoly. A že jich je požehnaně. Je až s podivem, v jakém stavu mohou být české silnice, přestože nevedou Alpami jako třeba v Rakousku nebo Švýcarsku. Někde se objeví nové výstražné cedule, jinde smutní smajlíci hlásající, že daný úsek je třeba opravit. A pak naprší a z miliónů českých a moravských výmolů se stanou pasti na méně zkušené motoristy. Louže, u kterých nikdy nevíte, jak jsou hluboké a co se v nich ukrývá. Smutná realita tuzemských silnic, a dokonce i dálnic.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatečná infrastruktura pro elektrická vozidla způsobuje stres u řidičů

Kde se ty výmoly stále berou?

Možná vám taky vrtá hlavou, kde se výmoly berou a jak je možné, že i průměrná zima umí z nově položené vozovky udělat tankodrom. Důvodů je většinou několik. V prvé řadě hraje roli podloží, které nemusí být úplně vhodné pro stavbu silnice a zároveň není adekvátně zpevněné, takže pod vozovkou pracuje. A pak je to nekvalitní porézní povrch, do něhož zatéká voda. Ta následně zamrzne, zvětší objem a vozovku roztrhá.

Zdroj obrázku: Freepik

Hluboké kaluže

Dokud je vozovka suchá, výmoly jsou dobře viditelné a navíc je na první pohled patrné, jak jsou hluboké. Ale když naprší, je to úplně jiná písnička. Výmoly hluboké deset a více centimetrů bohužel nejsou na našich silnicích výjimkou, přesto vypadají jako ty mělké, když jsou plné vody. Projetí takového výmolu může být to poslední, co vaše tlumiče zažijí. A v hlubokých kalužích mohou být ponořené i nebezpečné předměty, často kusy jiného vozu, které vám mohou proříznout pneumatiku.

Mohlo by vás zajímat:  Velikost zavazadlového prostoru moderních aut je často nedostatečná

Pokuta za jízdu skrz kaluž

Věřte, nebo ne, jízda kalužemi se vám může prodražit i jinak než jen nákladnou opravou poškozeného vozu. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž explicitně zapovídá mimo jiné takový styl jízdy, při kterém řidič záměrně rozstřikuje vodu a bláto. Za průjezd kaluží tak můžete být teoreticky dokonce pokutováni.

Zdroj: https://www.evanshalshaw.com/blog/guide-to-driving-in-the-rain/