Alergie na sperma se může týkat až každé dvanácté ženy. Příznaky lze snadno zaměnit

Alergie na spermie je spojena s příznaky, jako je svědění ve vaginální oblasti, zarudnutí, pálení, otok a podobně. Ve vzácných případech se může vyskytnout dokonce anafylaktický šok, což je situace bezprostředního ohrožení života. Základem léčby je vyloučení kontaktu se spermatem.

Příznaky alergie

Alergie na sperma se vztahuje na obsažený protein. Problém se v drtivé většině týká žen. Příznaky se nejčastěji objevují u žen ve věku 20–30 let. Alergii je někdy obtížné rozeznat, protože je podobná jiným intimním obtížím. Odborníci zabývající se tímto problémem se však domnívají, že nepříjemné příznaky mohou potkat každou dvanáctou ženu. Riziko senzibilizace se zvyšuje u žen s astmatem nebo jinými alergiemi.

Během alergie lze rozlišit lokální a systémové příznaky. Obvykle se objevují bezprostředně po pohlavním styku. Stává se však, že u některých žen se mohou vyskytnout i po několika hodinách, nebo dokonce dnech. Mezi lokální příznaky patří zarudnutí, pálení, vyrážka a vaginální výtok. Systémové příznaky jsou kopřivka, dušnost a problémy s dýcháním.

Zdroj obrázku: Freepik

Těhotenství a alergie na sperma

Současný výzkum ukazuje, že alergie na sperma nezpůsobuje problémy s otěhotněním ani nevede k neplodnosti. Je třeba mít na paměti, že spermie nejsou zodpovědné za senzibilaci, ale protein nacházející se v nich. Za prvé je třeba vyloučit jiná intimní onemocnění. Jsou-li vyloučena, měla by být zahájena diagnostika na alergii. Obvykle začíná pohlavním stykem s kondomem a dalším krokem jsou sérologické testy a kožní testy.

Mohlo by vás zajímat:  Obličej prozradí o zdraví víc, než se zdá. Řekne, co okamžitě přestat jíst

Pro mnoho žen funguje dobře vyhýbání se kontaktu se spermiemi. Jedná se o pohlavní styk s kondomem nebo přerušený pohlavní styk. To ovšem není ideálním řešením pro páry, které se snaží mít dítě. V tomto případě je možnost zvážit znecitlivění. Existují dvě hlavní metody znecitlivění. První zahrnuje umístění zředěných spermií partnera do vagíny. Druhou možností jsou injekce obsahující roztok se spermií. Obě metody jsou navrženy tak, aby budovaly toleranci vůči spermiím.

Zdroj: https://www.self.com/story/semen-allergy-symptoms