Pití kávy může být úplně zbytečné. Ve špatný čas o její povzbuzující účinky přijdeme

Kávu mnozí z nás oceňují pro její neodolatelnou vůni a lahodnou chuť. Často po ní ale saháme také kvůli povzbuzujícím účinkům, které má na svědomí obsažený kofein. Díky němu jsme schopní rychleji jednat, efektivněji pracovat a lépe udržet koncentraci. Kdy je z tohoto pohledu nejúčinnější kávu pít? Vědci znají odpověď.

Káva pomáhá játrům i srdci

Kávu pijeme, protože nám pomáhá probudit se, dodá nám energii a zlepšuje soustředění. Mnoho lidí se ale domnívá, že pití kávy škodí zdraví. To je však chyba, naopak výzkumy ukazují, že přiměřené množství kávy má spíše ozdravné účinky. Například podporuje činnost jater a snižuje riziko cirhózy, a to až o 65 % při pití čtyř šálků černé kávy denně.

Mohlo by vás zajímat:  Šťavnatý a sladký meloun poznáme v obchodě podle poklepání a žluté skvrny

Po analýze výsledků více než 200 studií vědci dospěli k závěru, že pití kávy zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému. Lidé, kteří konzumují 3 až 4 šálky tohoto nápoje denně, mají o 19 % nižší riziko rozvoje srdečních onemocnění. Přesto si kávu většina lidí spojuje s kofeinem a jeho povzbuzujícím účinkem. Jak to tedy je?

Zdroj obrázku: Freepik

Každý má jiný biorytmus

Někteří lidé by mohli přísahat, že energetické účinky kávy ani nepociťují. Možná je ale na vině to, že ji konzumují v nesprávný čas. Vědci, kteří se tímto problémem zabývali, došli k jasným závěrům. Jimi vynalezený algoritmus pomáhá při naplánování okamžiku nejvyšší mozkové a fyzické aktivity, a tím i doby, kdy je nejlepší dopřát si šálek kávy. Tím se zvýší účinek kofeinu až o 64 %.

Mohlo by vás zajímat:  Tyto typy vozidel musí podstupovat kontrolu na STK každý rok

Pokud máte pocit, že pijete příliš mnoho kávy, ale povzbuzující účinek se nedostavuje, nejspíš budete muset trochu experimentovat. Výzkumníci používali existující modely a algoritmy, které popisují lidské chování, vzorce ospalosti a vzrušení, a jejich experiment spočíval v řízeném pití kávy spolu s mnohadenní spánkovou deprivací. Vy nic tak drastického podnikat nemusíte, stačí jen každý den o něco posunout hodinu, kdy si svou kávu vychutnáte, a vypozorovat, kdy byly její účinky největší.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/best-time-to-drink-coffee