Obyčejné koření s neobyčejnými účinky: pro vaření je ho škoda, bobkový list je lepší spálit

Sušené listy vavřínu vznešeného jsou velmi oblíbeným tuzemským kořením. Těžko si bez takzvaného bobkového listu představit polévky, omáčky, pečené maso nebo zavařenou zeleninu. Středomořská bylina u nás rychle zdomácněla, navíc nabízí kromě jedinečné chuti a vůně ještě více. Bobkový list se totiž s oblibou používá v lidovém léčitelství, velmi efektních účinků se dosahuje při jeho spalování. Proč pálit bobkové listy v interiéru?

Od vítězů do kuchyně

Vavřínový věnec byl symbolem vítězů ve starověku, v některých sportovních soutěžích a kláních se dekorují vítězové umělým vavřínem dodnes. Původně pochází z oblastí Přední Asie, ale na tuzemské zahrádky se dostal ze Středomoří. Nejvíce se používá v kuchyni při přípravě pokrmů, protože vyniká charakteristickou vůní a skvěle dochucuje zeleninová a masová jídla. Bobkový list nadto napomáhá trávení, čehož se využívá v přírodní medicíně. Používá se také jako diaforetikum nebo pro detoxikaci organismu, protože má diuretické účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Superpotravina z parapetu. Řeřicha se pěstuje sama, sklízet lze už za sedm dní
Zdroj obrázku: Freepik

Pro čistá játra a nižší hladinu cukru

Nálev ze sušených vavřínových listů stimuluje játra, která pomáhají vylučovat toxické látky z těla a fungují jako čistička pro tělo. Kromě toho nálev z bobkového listu snižuje hladinu glukózy v krvi a je prevencí před rozvojem cukrovky. Nálev má současně uklidňující účinky při bolestech břicha, při artritidě, při mykóze nebo psoriáze, dokonce zklidňuje suchý kašel nebo zlepšuje stav pokožky při akné.

Pálení bobkových listů

Proč ještě mít doma zásobu bobkových listů? Pálení bobkových listů vhodně nahradí drahé vonné tyčinky, protože vůně je příjemná a lidem nevadí. Naopak je extrémně nepříjemná pro hmyz, což ušetří prostředky za drahé nebo chemické insekticidy. Vykuřování bobkovým listem se doporučuje pro osvěžení interiéru, ale též pro zklidnění při stresové zátěži, protože bylina obsahuje éterické oleje s relaxačními účinky. Bobkové listy jsou též ideálním přírodním prostředkem proti molům, švábům a pavoukům, stačí položit několik sušených lístků do každého rohu v místnosti.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/bay-leaf-burning