Nepřehlédnutelná kráska se stane srdcem interiéru. Po zálivce z odpadu poroste jako divá

Monstera patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, které se nacházejí v tuzemských domácnostech. Není divu, jedná se o exotickou interiérovou ozdobu, která navíc funguje jako přírodní čistička vzduchu. Má zajímavý vzhled a upoutá na první pohled díky velkým vykrajovaným listům, nadto je zela nenáročná na péči. Tedy upřímně nestačí jen zálivka, ale s několika málo triky bude monstera v domácnosti nebo v kanceláři zářit.

Velké a nezvykle tvarované listy

Monstera skvostná je tropická popínavá rostlina, která pochází z oblasti Mexika a Střední Ameriky. V přírodě dosahuje výšky až dvaceti metrů, v interiérech je samozřejmě menšího vzrůstu, i tak je ale nutné zajistit monsteře dostatek prostoru. Monstera má velké a nezvykle tvarované listy, kvůli kterým hraje prim v interiéru. Nesnese přímé sluneční paprsky, naopak jí nevadí suchý vzduch, proto se může pěstovat též v panelákových nebo činžovních bytech. A jak podpořit růst této exotické krásky?

Zdroj obrázku: Freepik

Každotýdenní zalévání i vlhčení listů

Zásadním bodem v péči o monsteru je zalévání. Od jara do podzimu se musí zalévat jednou týdně, v zimě pak jednou za dva týdny. Kromě zálivky se doporučuje listy čistit od prachu a dalších nečistot a ošetřovat pomocí rozprašovače. Do substrátu je vhodné přidat rašelinu a květník umístit do míst, kam se nedostanou přímé sluneční paprsky. Vzhledem ke svému původu má monstera raději stín než slunce. Na jaře se pak může přesadit, aby se mohla rozrůstat.

Mohlo by vás zajímat:  Bez muškátů by byl balkon smutný. Díky jednoduchému namnožení bude obsypaný květy

Domácí hnojivo pro podporu růstu

Jak jinak ještě podpořit růst monster? Bezpochyby správně zvoleným hnojivem, které se může vyrobit z bioodpadu. Opravdu, monstery totiž milují přípravek z banánových slupek, které by jinak skončily na kompostu nebo v koši. Slupky se omyjí, nakrájejí na kostičky a vloží do vody tak, aby nevyčnívaly nad hladinu. Nádoba se odloží na 24 hodin, poté se může výluh používat. Silnějších účinků se docílí při louhování po dobu dvou týdnů. Domácí hnojivo se může používat přímo při zalévání bez ředění.

Zdroj: https://bloomscape.com/plant-care-guide/monstera/