Neomezujte cvičení v přírodě s příchodem chladného počasí. Mráz bude jen ku prospěchu

Také se s nastávající zimou stahujete do vnitřních prostor a stáváte se tak pravidelným návštěvníkem fitness center a tělocvičen? Možná máte strach z mrazivého vzduchu a zvýšeného nebezpečí úrazu, např. pádu na namrzlé cestě. Jako prevence úrazů poslouží zvýšená opatrnost a vhodná obuv a mrazu se vůbec bát nemusíte. Bude velkým pomocníkem jak pro tělo, tak pro psychiku. Stačí se jen přemluvit a vyrazit do zasněženého terénu. Uvidíte, že si nakonec cvičení v zimní krajině nečekaně užijete.

Zima vás zocelí

Je prokázáno, že chladné počasí má pozitivní vliv na celkový psychický stav po vykonané fyzické zátěži. Vždyť je tak obdivuhodné, že jste i navzdory větru, který láme stromy a divoké sněhové vánici, ve které není vidět na krok, dokázali dokončit svůj každodenní trénink. Neodradil vás ani pocit neohrabanosti způsobený několika vrstvami teplého a funkčního oblečení. Za ten výkon si přece zasloužíte uznání. Počet vyplavených endorfinů se zdvojnásobí a sport v extrémních podmínkách se stane vaší oblíbenou činností. Navíc oceníte dovednosti získané v náročných povětrnostních a teplotních podmínkách v létě a na jaře, kdy si budete připadat lehcí jako pírko a nejspíš budete muset přidat zátěž.

Mohlo by vás zajímat:  Je lepší běhat nalačno nebo až po snídani? Názory se různí

Několik zásad pro zdravé zimní běhání

Pokud jste zkušeným běžcem, jistě tyto zásady znáte a řídíte se jimi, jestliže však patříte mezi začátečníky a chystáte se na svůj první zimní běh, bude se vám pár dobrých rad hodit. Nejdůležitější je volit vhodné oblečení, to znamená několik spíše tenčích vrstev, které by měly být z funkčního materiálu, tedy takového, který je prodyšný, lehký a spolehlivě odvádí pot. Dále si chraňte končetiny a hlavu, těmito částmi těla totiž uniká až 40 % tepla. Posledním doporučením pro bezpečný zimní běh je volba vhodné obuvi, nejlépe s goretexovou membránou, která brání pronikání vlhkosti do vnitřku boty.