Nenechte se překvapit vysokým účtem za plyn. Díky několika změnám už se nebudete bát vařit

Mnoho domácností využívá plynové sporáky. Není to žádné překvapení, jelikož jsou pohodlné a šetří životní prostředí. V poslední době se potýkáme ale s vysokou cenou plynu. Pojďme se podívat, jak můžeme účinně ušetřit plyn.

Než začnete s vařením, pečlivě si nachystejte všechny požadované surovinyingredience. Můžete rovnou začít i s přípravou, abyste neměli zbytečně zapnutý plyn. Jakmile máte nejnutnější připravené, můžete se pustit do vaření a zbytek dělat během vaření.

Prevence

Preventivní kontrolou udržíte účinnost plynových hořáků na maximu. Jakékoliv výchylky mohou přispět k horšímu provozu, a tím i větší spotřebě plynu. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu regulátoru, potrubí a hořáku, zda nevykazují malé úniky, které se mohou časem objevit a způsobit ztráty. Prach a saze mohou trysky ucpat, a tím snížit i jejich výkon. Problém s přívodem plynu se projeví ve formě slabého plamenu a prodloužené doby vaření. Naštěstí údržba je snadná a zvládne ji každý.

Mezi nejčastější chyby, kterých se dopouštíme, patří, že na hořáky dáváme nádoby se zbytky vody. Jejich následné odpařování má za následek větší spotřebu plynu. Jako prevenci můžete vždy otřít hrnec papírovou utěrkou, než ho postavíte na hořák.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dál můžete zkusit?

Plynové vařiče jsou velmi dobré pro zpracování potravin, zároveň však hrozí převaření jídla. Způsobí to zhoršení kvality jídla a ztrátu živin, stejně jako vyšší spotřebu plynu.

Pro úsporu plynu používejte vždy hrnec, který zcela zakryje hořák, aby bylo vaření efektivní a využití plynu optimální. Na hrnec dávejte i poklop během vaření. Proto se snažte vyvarovat používání hrnců o menším průměru na velkých hořácích. Co dál můžeme ještě doporučit? Především se snažte vařit na mírném plamenu. Jídlo si tak zachová nutriční obsah a nepřevaří se. Jakmile máte zahřátý hrnec, můžete snížit plyn na malý plamen, abyste ušetřili.

Zdroj: https://www.vanguardngr.com/2018/07/effective-tips-on-saving-cooking-gas/