Boj s potkany nemusí být marný. Z domova je lze vyhnat i humánní metodou

Výskyt hlodavců v domě způsobuje mnoho problémů. Největší problém představuje potkan. Potkani jsou hbití, inteligentní a mohou se objevit všude. Nemusí se jednat pouze o domy. Potkani se mohou vyskytovat i v bytě nebo sklepě. Nejčastěji lze vidět potkany na podzim, hledají totiž úkryt před zimou a zdroj potravy. Potkani neškodí jen našemu obydlí, ale přenášejí i různé nemoci.

Lákadlo pro hlodavce

Hlodavci většinou žijí v blízkosti lidí. Vyhledávají naše potraviny, které jsou zároveň jejich stálým přísunem potravy, a jako úkryt před zimou využívají naše obydlí. Hlodavci nejčastěji navštěvují spíže, popelnice a kompostéry. Většinou pro svůj úkryt volí tmavá místa, například sklepy.

Mohlo by vás zajímat:  Staré kartony nepatří do sběru, ale na zahradu. Rostliny tím získají spoustu výhod

Jaké nebezpečí hlodavci představují?

I když hlodavci žijí v blízkosti lidí, mají tendenci se člověku vyhýbat. Pokud se ale cítí ohrožení, mohou se chovat agresivně (kousat, škrábat). Toto chování je nebezpečné hlavně pro děti a domácí zvířata. Jak již bylo zmíněno, hlodavci přenášejí spoustu nemocí, jako jsou například tyfus, vzteklina, salmonelóza a další. Potkani i jiní hlodavci dokážou napáchat velké škody v našem obydlí. Mohou rozhryzat vodovodní potrubí, tepelné izolace nebo elektrické kabely.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevítaný host v domě

Návštěvu nevítaného hosta zjistíme podle okousaného nábytku, drátů, koberců, knih a výkalů, kterými si hlodavci značkují své teritorium. Jsou to noční zvířata, takže pokud v noci zaslechnete škrábavý nebo pisklavý zvuk, pravděpodobně se u vás uhnízdili právě potkani. Potkani nikdy nežijí samostatně, proto musíte počítat s tím, že jakmile uvidíte jednoho, někde v domě jich je ukryto daleko víc.

Mohlo by vás zajímat:  Náhrobky našich blízkých si zaslouží pravidelnou péči. Zbavte je voskových skvrn jednoduchou metodou

Způsoby, jak se škůdců zbavit

Hlodavců se můžeme zbavit několika způsoby. Můžeme zavolat deratizační firmu nebo koupit jed na hlodavce, který je usmrtí. Tento způsob je nehumánní a navíc může ublížit i domácím mazlíčkům. Dají se nastražit pasti, které hlodavce zachytí, ale neublíží jim. Je důležité je potom odvézt co nejdál od domu. Nejlépe na pole, louku nebo do lesa.

Prevence především

Abychom předešli návštěvě těchto škůdců, stačí dodržovat těchto pár pravidel:

  • Pořádek je klíčový. Pytle na odpadky by se neměly kupit na našem pozemku – jsou přímo lákadlem pro hlodavce.
  • Potraviny bychom měli skladovat ve vzduchotěsných nádobách.
Zdroj: https://ngpest.com/how-to-get-rid-of-rats/