Komáři dobře vědí, koho si vybrat za oběť. Létání kolem obličeje má jednoduché vysvětlení

Jaro už je za rohem. Co se týče venkovních aktivit, nabízí se jich nespočetně více, než tomu doposud bylo. A kromě fyzických se mohou přidat i ty odpočinkové. Zkuste si představit, že už se den přehoupne do druhé poloviny a blíží se pomalu k západu a vy odpočíváte na lehátku na zahradě a najednou vám tuto krásnou idylku naruší bzukot otravného komára. Jak k vzteku, a ještě k tomu přímo u ucha. Proč komár létá a bzučí zrovna kolem našich uší? Na tohle se zaměřil Michael Riehle z Arizonské univerzity.

Mohlo by vás zajímat:  Bílý povlak na čokoládě je výsledkem přirozeného procesu a není závadný

Vědci dosud objevili 40 rodů komárů s více než 3 000 druhy. Samci se velmi liší od samic, a to tím, že se živí nektarem z rostlin, takže se drží dále od lidí. Zatímco samice sají krev teplokrevných živočichů za účelem získání určitých bílkovin.

Čím přitahujeme komáry?

Samičky rozeznávají své cíle podle vydechovaného oxidu uhličitého. Komár do místa vpichu vstříkne sliny, aby se krev nesrazila. Svědivý puchýř vzniká po reakci se sloučeninami ve slinách komára.

Mohlo by vás zajímat:  Bobkový list je škoda hodit do hrnce. Lepší je ho zapálit a nechat dýmat
Zdroj obrázku: Freepik

Proč létají blízko našich tváří?

Často si mylně myslíme, že komár létá pouze u našich uší, ale je přitahován hlavně nosem a ústy. Vysvětlení je prosté, těmito otvory totiž vydechujeme oxid uhličitý, který ho vábí. Podle Michaela Riehleho hrají ve výběru oběti důležité faktory, jako jsou:

  • genetika,
  • strava,
  • menší výskyt kožních problémů.

Proč komáři bzučí?

Tento zvuk vzniká reakcí mávání křídel. Budete překvapení, kolikrát za vteřinu mávne křídly komár. Je to až 500krát a přitom vydává zvuky o frekvenci 450–500 Hz, které jsou zodpovědné za nepříjemné bzučení.

Mohlo by vás zajímat:  Na hraně rizika: 10 nebezpečných profesí a pravidla těch, kteří je vykonávají

Samcům křídla bijí vyšší rychlostí než samicím. Při hledání partnerky hledají zvuky opačného pohlaví. Onen nepříjemný zvuk, který slyšíme, má u samců veliký úspěch. Když Michael Riehle použil podobné zvuky vydávané samicemi komárů kolem ostatních samic, nic se nedělo, ale naopak u samců to vyvolalo pozdvižení.

Zdroj: https://www.livescience.com/why-mosquitoes-buzz-near-ear.html