Klíště je zákeřný soupeř. Riziko se nevyplatí podcenit, prevence je vždy lepší než léčba

Už nějaký ten měsíc nás ohrožují klíšťata. I přes jejich malý vzrůst dokážou natropit ohromnou paseku v našem těle. Přenáší mnoho nemocí a tou nejzákeřnější je borelióza. Většinou víme, co dělat pro to, abychom se ochránili, ale naskýtá se otázka, kde najít hnízda a jak je můžeme zničit.

Zákeřní přenašeči nemocí

Klíšťata zahajují svou invazi na lidi a zvířata na přelomu dubna a května. Ne všechna napadení končí infekcí, ale riziko je obrovské. Klíšťata jsou především přenašeči nemocí, zejména lymské boreliózy.

Mohlo by vás zajímat:  Klíček od auta disponuje funkcí, která pomůže ochladit interiér vozu na dálku

K infekci dochází, když klíště saje krev. Zpočátku může být onemocnění asymptomatické a jeho neléčení může vést k závažným komplikacím. Zda nejsme nakaženi boreliózou, řekne spolehlivě krevní test. Mezi další přenášené nemoci patří:

  • virová encefalitida,
  • bartonelóza,
  • anaplazmóza,
  • babezióza.

Poslední zmíněná nemoc postihuje nejčastěji psy a při neléčení může vést až ke smrti.

Zdroj obrázku: Freepik

Populace klíšťat na vzestupu

Populace klíšťat se neustále zvyšuje. Už se nenachází pouze na loukách a v lesích, potkat je můžeme zahradách, v parcích a na rekreačních pozemcích. Oblíbila si vysokou trávu a keře. Mezi mýty ale patří jejich padání ze stromů. Nejlepší ochranou pro návštěvu těchto lokalit jsou dlouhé kalhoty, triko s dlouhým rukávem a čepice.

Mohlo by vás zajímat:  Tukům ve stravě se mnozí obloukem vyhýbají. Namísto štíhlé postavy přijde katastrofa

Nenechte se zmást pověrami, že tmavá barva oblečení odpuzuje klíšťata. To je totiž čirý nesmysl, klíšťata reagují na chemické podněty. Doporučuje se po návratu domů si nechat pečlivě zkontrolovat každou část těla, zda nejsme napadení. Pokud ano, po vytáhnutí je nutné dezinfikovat postižené místo. Mezi nejoblíbenější místa patří linie vlasů, za ušima, kolem krku, podpaží a pod koleny.

Jak vypadají hnízda?

V roce 2015 se na internetu objevil snímek údajného hnízda. I když se lidé domáhali jeho zničení, ve skutečnosti tento rosolovitý shluk nebyl hnízdem klíšťat. Navíc ničení čehokoliv v lese může narušit ekosystém. Klíšťata žijí 2–3 roky. Samice naklade stovky až tisíc vajíček, z kterých se stanou larvy a poté klíšťata. Většinou se nachází v temných houštinách. Než budete chtít něco ničit, prvně si ověřte informace.

Zdroj: https://extension.entm.purdue.edu/publichealth/insects/tick.html