Kardamom tělo zahřeje, uleví zažívání, a dokonce účinně bojuje s rakovinou

Kardamom je koření, které najdete v každém větším supermarketu. Je známý pro svoje léčivé vlastnosti už léta. Zabíjí rakovinové buňky ve střevech, takže se vyplatí zařadit ho do každodenní stravy. Jenže s mírou, protože pokud to přeženeme, můžeme pocítit nežádoucí účinky.

Mezi známější koření ze stejné skupiny patří zázvor, kurkuma, anýz a skořice. Skvěle dochucují pokrmy a mají zdravé vlastnosti pro naše tělo. Pomáhají ovlivňovat:

  • stav pokožky,
  • imunitu,
  • trávicí systém.

Jak poznáme kardamom? Roste jako trvalka a dosahuje 2–4 metrů. Početné, charakteristické květy vyrůstají z jednoho klasovitého stonku, který se plazí po zemi. Nejcennější částí rostliny jsou semena. Svým tvarem připomínají kabelku.

Mohlo by vás zajímat:  Vědci stanovili takzvaný spánkový věk. Toto číslo dokáže předpovědět předčasnou smrt

Vlastnosti

Kardamom obsahuje vitamín C, thiamin, riboflavin, niacin, vitamín B6, vápník, hořčík, fosfor, sodík, draslík a zinek. Silice obsažené v kardamomu působí pozitivně na žaludek a stimulují vylučování trávicích šťáv. Kardamom je skvělým doplňkem při zažívacích potížích. Kdo trpí žaludečními vředy, může využít tohoto koření k úlevě. Pomáhá i při nachlazení, kdy uleví od kašle a ucpaných horních cest.

Nedávné studie prozradily, že kardamom má léčivý potenciál při léčbě zánětů, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny tlustého střeva, prostaty a prsu.

Mohlo by vás zajímat:  Umělá inteligence dokáže diagnostikovat duševní poruchu i riziko předčasné smrti. Stačí jí analýza hlasu a obličeje
Zdroj obrázku: Freepik

K čemu se hodí?

Kardamom je vhodné kombinovat s kávou či čajem. Taková káva skvěle zahřeje v chladných dnech. Přidávání kardamomu do kávy je velice oblíbené zejména v Turecku. Pokud nepatříte k milovníkům kávy, můžete vyzkoušet černý nebo zelený čaj. Skvěle chutná i ve sladkém pečivu, hodí se k mrkvi a dýni.

Vedlejší účinky

Užívání tohoto koření může být nebezpečné pro alergiky. Mohou se objevit příznaky jako kopřivka, otok hrdla nebo vyrážka. Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje užívat koření v těhotenství a při kojení. Může mít i souvislost se žlučovými kameny. Takže opatrně na zvýšenou konzumaci nebo tehdy, pokud patříte do ohrožené skupiny.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326532